Wizytówką każdej firmy jest jej siedziba, dlatego każdemu przedsiębiorcy zależy żeby prezentowała się ona jak najlepiej. Budowa budynku wiąże się z ogromnymi kosztami i wymaga wiele czasu, z kolei wynajem lokali staje się coraz droższy, co w przypadku mniejszych i rozpoczynających działalność firm może stanowić trudną do pokonania barierę. Dobrą alternatywą dla tradycyjnego budynku mogą być natomiast nowoczesne kontenery biurowe, które doskonale spełnią swoją rolę jako siedziby firm, biura handlowe, biura obsługi klienta, a także zaplecza socjalne, pomieszczenia magazynowe, a nawet produkcyjne.
Jakie są zalety kontenerów biurowych?
Budownictwo modułowe oparte na kontenerach posiada wiele zalet jak na przykład:
- wielokrotnie niższa cena zakupu
- krótki, kilkutygodniowy czas od momentu zamówienia do zakończenia inwestycji
- możliwość łatwej konfiguracji i zaprojektowania pomieszczeń dopasowanych do własnych potrzeb
- kontenery nie są trwale związane z gruntem więc w każdym momencie można je przewieźć w inne miejsce
- kontenery można w łatwy sposób rozbudowywać i modyfikować
Najmniejszy typowy wymiar kontenera to 6 x 2,4 metra co daje około 15 metrów kwadratowych. Jeżeli potrzebna jest większa powierzchnia kontenery łączy się w zestawy co pozwala na stworzenie obiektu o niemal nieograniczonych wymiarach. Kontenery można również piętrzyć, jeżeli działka na której planujemy je ustawić ma ograniczone wymiary. Dzięki dobrej izolacji kontenery są całoroczne. Ogrzewanie najczęściej realizowane jest za pomocą grzejników elektrycznych, a latem pomieszczenia chłodzone są dzięki klimatyzacji.
Współcześnie produkowane kontenery (sprawdź na przykład www.anga.pl) posiadają parametry izolacyjności porównywalne do budynków zbudowanych w tradycyjnej technologii. Dzięki nowoczesnym materiałom możliwe jest również wykonanie atrakcyjnie wyglądającej elewacji, która sprawi, że kontener będzie wyglądał bardzo efektownie.
Jakie obiekty mogą powstać z kontenerów?
Istnieje niezliczona ilość pomysłów na wykorzystanie izolowanych kontenerów. Najbardziej popularne to oczywiście biura, które oprócz pomieszczeń biurowych mogą być również wyposażone w pomieszczenia sanitarne, kuchnie, jadalnie, czy sale konferencyjne. Jeżeli do typowego kontenera dodamy duże przeszklenia w postaci witryn powstanie kontener handlowy, który może pełnić rolę pawilonu handlowego, salonu sprzedaży, czy biura obsługi klienta.
Kontenery w całości przeszklone mogą także być atrakcyjnymi obiektami wystawowymi lub ekspozycyjnymi. Dzięki możliwości łatwego transportu i szybkiego montażu kontener taki może być przewożony w różne miejsca. Kontenery doskonale sprawdzą się również w gastronomii, na przykład jako mobilne punkty sezonowe lub całoroczne bary.

Kontenery w całości przeszklone mogą także być atrakcyjnymi obiektami wystawowymi lub ekspozycyjnymi.
Kontenery można także wynajmować
Jak już wcześniej zostało powiedziane zakup kontenerów jest nieporównywalnie mniejszym obciążeniem finansowym dla firmy niż budowa budynku. Warto jednak wiedzieć, że oprócz zakupu możliwy jest także wynajem kontenerów. Kontenery na wynajem możemy w dość dużym stopniu skonfigurować pod nasze wymagania, a także przetransportować w wybrane miejsce. Na przykład jeżeli firma planuje trwający dłuższy czas remont swojego biura to na czas jego trwania można wynająć nieustępujące funkcjonalnością tymczasowe biuro zbudowane z kontenerów.
Podsumowanie
Planując inwestycję w siedzibę firmy warto rozważyć alternatywne formy budownictwa do jakich należy budownictwo modułowe z kontenerów. Dzięki wielu zaletom i unikalnym cechom kontenery mogą pomóc obniżyć koszty i zoptymalizować wydatki. Obecnie w budownictwie kontenerowym stosowane są nowoczesne materiały i technologie, które pozwalają na osiągnięcie parametrów zbliżonych do tradycyjnego budynku a także atrakcyjnego wyglądu zewnętrznego. Dlatego też kontenery mogą z powodzeniem służyć jako budynek siedziby firmy, biuro handlowe, czy punkt sprzedaży.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany