Przy wznoszeniu konstrukcji ścian zewnętrznych i wewnętrznych należy wziąć pod uwagę kwestie związane m.in. z ochroną przed nadmiernym przenikaniem dźwięków oraz wpływu ścian na energooszczędność obiektów. Na potrzeby konstruktorów, dostosowując się do obowiązujących wymagań, odpowiadają producenci materiałów budowlanych. Oferują im między innymi bloczki i cegły silikatowe. Jakie właściwości mają elementy silikatowe? Dlaczego warto murować z nich ściany domu?
Wymagania podstawowe
Niezależnie od charakteru budynku, powinien on być zawsze zaprojektowany i wykonany zgodnie z obowiązującym Prawem Budowlanym, oraz normami i przepisami z nim związanymi. Jednymi z podstawowych wymagań stawianych obiektom na mocy prawodawstwa jest tzw. siedem wymagań podstawowych, którymi są:
- nośność i stateczność konstrukcji budowlanej,
- bezpieczeństwo pożarowe,
- higiena, zdrowie i środowisko,
- bezpieczeństwo użytkowania i dostępność obiektu,
- ochrona przed hałasem,
- oszczędność energii i izolacyjność cieplna,
- zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych.
Materiałem który pozwala na budowę przegród umożliwiających spełnienie wszystkich wymagań podstawowych są między innymi silikaty.
Silikaty popularny materiał budowlany
Elementy silikatowe wciąż zyskują na popularności i coraz częściej pojawiają się w budownictwie, zarówno przy budowie domów jednorodzinnych i wielorodzinnych jak i obiektów użyteczności publicznej. W znacznym stopniu wynika to z cech fizycznych materiału, jak i z szerokiej oferty elementów silikatowych. Silikaty to wyrób wapienno-piaskowy, który może być używany do budowy ścian nośnych (zewnętrznych, wewnętrznych, ścian piwnic i fundamentów), nienośnych (działowych, oddzielających), jak również ścian specjalnego przeznaczenia np. o podwyższonej izolacyjności akustycznej lub oddzielenia pożarowego.
Na rynku znajduje się szeroka oferta produktów silikatowych. Od bloczków podstawowych o różnej geometrii, poprzez elementy uzupełniające i cegły silikatowe aż do elementów elewacyjnych gładkich i łupanych.
Elementy silikatowe charakterystyka
Silikaty to materiał murowy charakteryzujący się wysoką gęstością, która wpływa na dużą zdolność tłumienia dźwięków. Mają wyższą masę w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, dzięki czemu tworzą masywne przegrody, które trudno wprawić w drgania. Wszystkie elementy silikatowe mają wysokie wartości wskaźników izolacyjności akustycznej a najlepsze w zakresie ochrony przed hałasem są elementy pełne pozbawione drążeń o największej szerokości.
Co więcej przegrody wzniesione z elementów silikatowych cechuje wysoka akumulacyjność cieplna, która oznacza swoiste magazynowanie ciepła w ścianie – w raz ogrzanym pomieszczeniu temperatura utrzymuje się na zbliżonym poziomie przez dłuższy czas. Nawet jeśli wystąpią przerwy w dostarczaniu ogrzewania, pomieszczenie nie wychłodzi się dzięki ciepłu zakumulowanemu w ścianie z bloczków i cegieł silikatowych.
Murowanie ścian zewnętrznych i wewnętrznych z wyrobów wapienno-piaskowych korzystnie wpłynie na niwelowanie strat energetycznych budynku.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany