Aby prawidłowo wykonywać prace w warsztacie czy hali przemysłowej, musimy stosować się do przepisów i korzystać z wysokiej jakości sprzętu, który nie zepsuje się po krótkim czasie użytkowania. Jednym z najczęściej użytkowanych sposobów obróbki na warsztatach jest spawanie, czyli metoda łączenia ze sobą elementów metalowych. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą spawać w sposób skuteczny i bezproblemowy.
Jak wybrać akcesoria do spawania?
Pamiętaj o przestrzeganiu przepisów BHP. Nie przystępuj do spawania bez odpowiednich akcesoriów. Nie musisz zaopatrzać się w odzież ochronną, choć kombinezon roboczy wyeliminuje ewentualność zniszczenia Twoich zwykłych ubrań. Konieczne za to będzie zaopatrzenie się w maskę z ochronną z osłoną na całą twarz lub przynajmniej gogle do spawania – musisz zabezpieczyć się przed wpadaniem opiłków i iskier do oczu. Wybierz także specjalne rękawice z grubego i wytrzymałego, a jednocześnie przewiewnego materiału. Ich wewnętrzna strona powinna być powleczona gumą, co ułatwi uchwyt i pozwoli na większą swobodę ruchów z jednoczesnym zachowaniem kontroli.
Jeżeli chcesz spawać w przydomowym warsztacie, wybierz specjalny stół, który da Ci odpowiednią przestrzeń, nie powinniśmy bowiem spawać na małych blatach. Kiedy posiadasz już niezbędne akcesoria do spawania, czas przystąpić do wyboru sprzętu i metody.
Sprzęt – jakie rodzaje elektrod spawalniczych wybrać?
Elektroda jest wykorzystywana w celu skutecznego zespolenia ze sobą elementów metalowych. Istnieją różne rodzaje elektrod spawalniczych, a dobieramy je zależnie od metody spawania i łączonych metali. Na wstępie warto zaznaczyć, że wyróżniamy elektrody topliwe, gdzie materiał elektrod staje się jednocześnie spoiwem łączonych elementów. Istnieją także elektrody nietopliwe, które wykorzystujemy do spawania łukowego, czyli wszędzie tam, gdzie materiał elektrod nie może być spoiwem. Ponadto wyróżniamy podstawowe rodzaje:
- Elektrody rutylowe – jedne z popularniejszych, a wszystko to przez wzgląd na swoją uniwersalność. Spawanie za ich pomocą jest szybkie i bezproblemowe, dużym atutem jest także fakt, że możemy ustawić się w sposób najwygodniejszy dla nas. Radzą sobie z większością elementów metalowych.
- Elektrody kwaśne – podobnie jak te rutylowe, pozwalają na uzyskanie płaskiego zespolenia, lecz będzie ono nieco bardziej delikatne.
- Elektrody zasadowe – jak wskazuje nazwa, takie elektrody cechują się niską zawartością wodoru. Pozwalają na stworzenie mocnych i odpornych na zniszczenia zespoleń.
- Elektrody celulozowe – najczęściej wykorzystywane w pracach poza halą przemysłową, na otwartej powierzchni. Dzieje się tak dzięki znacznej odporności elektrod celulozowych na różnorakie warunki, z jakimi spotykamy się podczas pracy na świeżym powietrzu.
Wybór akcesoriów do spawania i elektrod znajdziesz w mpm-24.pl.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany