Czym zajmuje się spedycja i na czym polega różnica między firmą świadczącą takie usługi, a przedsiębiorstwem transportowym?
Jak nawiązać współpracę z firmą spedycyjną i na co zwrócić uwagę poszukując rzetelnego kontrahenta?
Firma, które zorganizuje twój transport
Czynności spedycyjne związane są z szeroko pojętą organizacją przewozu ładunku z punktu A do punktu B. Chodzi o wybór właściwej trasy i środka transportu, zorganizowanie odbioru, przeładunku oraz przekazania towaru, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz załatwienie formalności celnych. Spedytor przygotowuje też przesyłkę do transportu oraz odpowiada za jej przechowywanie. Spedycja oznacza także koordynację działań i ścisłą współpracę z partnerami zaangażowanymi w transport ładunku, a także aktywne rozwiązywanie wszelkich pojawiających się w tym czasie problemów.
Firma spedycyjna lub transportowa, z której usług planujemy skorzystać, powinna posiadać bogate doświadczenie w realizacji zleceń o podobnej charakterystyce do tego, które planujemy jej powierzyć.Wybierajmy takie firmy transportowe, których oferta spedycyjna jest dobrana do naszych potrzeb. Upewnijmy się zatem, czy dany przewoźnik obsługuje środki transportu oraz trasy, które nas interesują, a także czy świadczy usługi dotyczące przewozu konkretnego rodzaju towarów, np. ładunków drobnicowych, niebezpiecznych lub ponadnormatywnych.
Spedycja to nie transport
Warto zwrócić uwagę, że choć firma spedycyjna odpowiada za organizację transportu, to nie musi bezpośrednio zajmować się wykonywaniem tej części usługi. Firmy, których głównym profilem działalności jest spedycja bardzo często powierzają realizację właściwego transportu wyspecjalizowanym w tym kierunku usługodawcom, czyli firmom transportowym.
Współpraca z firmą spedycyjną
Spedycja wymaga realizacji wielu odpowiedzialnych zadań. Dlatego poszukując firmy spedycyjnej powinniśmy zwracać uwagę na oferty przedsiębiorstw, które mają długie i bogate doświadczenie w tej branży. Warto sprawdzić, od kiedy dana firma działa na rynku, na jakich trasach najczęściej organizuje przewozy oraz w obsłudze jakich towarów się specjalizuje. Sprawdźmy też, jaki zakres usług proponuje potencjalny partner i dostosujmy tę ofertę do naszych potrzeb. Pamiętajmy też, że współpracę z firmą spedycyjną reguluje specjalny typ umowy, czyli umowa spedycji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.