Na wszystkich podmiotach gospodarczych w Polsce ciąży obowiązek sporządzania comiesięcznych dokumentów rozliczeniowych do ZUS. W zależności od tego, czy zatrudniamy pracowników, czy jest to jednoosobowa działalność gospodarcza obejmująca tylko właściciela, wymagane deklaracje różnią się od siebie. Podpowiadamy, co należy wiedzieć, przygotowując wymagane dokumenty, aby w przyszłości uniknąć konieczności składania korekty.
Rodzaje druków
Przystępując do rozliczenia się z ZUS, w pierwszej kolejności warto wiedzieć, jakie występują odmiany druków i które dotyczą interesującego nas rodzaju działalności. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 grudnia 2018 r. obowiązujące obecnie deklaracje rozliczeniowe ZUS są następujące:
- ZUS DRA – podstawowa deklaracja służąca do rozliczenia składek oraz świadczeń wypłaconych w danym miesiącu. Jeśli w działalności, z której przygotowywane jest sprawozdanie, nie są zatrudnieni pracownicy i jest to jednoosobowa działalność, obowiązkiem przedsiębiorcy jest złożenie deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. W takiej sytuacji nie należy składać imiennych raportów.
- ZUS RCA – imienny raport miesięczny mówiący o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach, który służy do rozliczenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i/lub wypłaconych świadczeń za zatrudnionych w firmie pracowników (czyli osoby ubezpieczone).
- ZUS RZA – imienny raport miesięczny o należnych składkach na ubezpieczenia zdrowotne, który służy do rozliczenia składek na ubezpieczenie zdrowotne za pracowników mających inny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
- ZUS RSA – imienny raport miesięczny mówiący o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek, za pomocą którego wykazywane są wypłacone świadczenia oraz przerw w opłacaniu składek za pracowników.
- ZUS RPA – imienny raport miesięczny o przychodach ubezpieczonego lub okresach pracy nauczycielskiej. Nie jest to deklaracja obowiązkowa co miesiąc. Składa się ją tylko w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy wypłaca się pracownikowi przychód należny za lata poprzednie, na przykład w marcu 2020 wypłacona zostanie trzynastka za rok 2019. Po drugie – obok świadczeń wypłaconych w związku z niezdolnością do pracy lub macierzyństwem, przykładowo obok zasiłku chorobowego, jeśli pracownikowi zostanie wypłacony taki składnik wynagrodzenia, od którego nie została odprowadzona składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Po trzecie, jeśli pracownik wykonywał pracę nauczycielską.
Wszystkie wzory deklaracji są dostępne do pobrania na stronie ZUS oraz w dedykowanych dla małej księgowości programach.
Sposób składania dokumentów
Jeśli w działalności, której dotyczy sprawozdanie, zatrudnionych jest 5 lub mniej osób istnieje możliwość dostarczenia deklaracji do ZUS w formie papierowej. Jeśli jednak w firmie zatrudnionych jest więcej niż 5 pracowników, obowiązkiem przedsiębiorcy jest składanie deklaracji w sposób elektroniczny. Można do tego celu użyć zintegrowanego oprogramowania dedykowanego do pracy z systemami obsługiwanymi przez ZUS, co ułatwi skompletowanie i przesłanie dokumentów.
Terminy rozliczeń z ZUS
W zależności od formy prowadzonej działalności termin złożenia deklaracji jest różny. Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe składają ją do 5-go dnia następnego miesiąca. Osoby fizyczne, które opłacają składki jedynie za siebie, mają obowiązek dostarczyć dokumenty do ZUS do 10. dnia następnego miesiąca, natomiast termin dla wszystkich pozostałych płatników upływa 15. dnia następnego miesiąca. Po złożeniu do ZUS deklaracji obowiązkiem przedsiębiorcy jest niezwłocznie opłacić składki w kwocie, która została wpisana w deklaracji ZUS DRA.
Deklaracje rozliczeniowe ZUS – pomoc.wfirma.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.