Budowa domu w zakresie stanu surowego otwartego, zdecydowanie cieszy najbardziej. Postępy są bowiem bardzo szybko widoczne, mury powstają w błyskawicznym tempie. Z tego też względu na tym etapie niestety łatwo jest popełnić podstawowe błędy, ponieważ wiele osób zbytnio się spieszy z poszczególnymi pracami. Tymczasem błędy te rzutują na cały późniejszy sposób użytkowania domu.
Co obejmuje stan surowy otwarty?
Stan surowy otwarty obejmuje fundamenty, oczywiście wraz z izolacją. Mogą obejmować również ściany piwnic, ale również i strop nad piwnicą. Ponadto również słupy, ściany nośne, schody betonowe, stropy i konstrukcję dachu, oczywiście z jego pokryciem. Ten etap budowy domu często można ukończyć zatrudniając tylko jedną ekipę budowlaną.
Jakie błędy popełnia się przy budowie stanu surowego otwartego?
Jednym z podstawowych błędów, jest chociażby niedokładne wypionowanie oraz wypoziomowanie murów. W momencie gdy ściany są krzywe, stanowią spory problem przy budowie stropu.
Poza tym mnóstwo osób nie dba niestety również o prawidłowe uszczelnienie fundamentów. W tym celu natomiast należy zainwestować w papę bądź też w folię hydroizolacyjną, które umieszcza się pod ścianami. Brak tego rozwiązania może powodować podciąganie wody.
Inną kwestią jest to, że pomiędzy ostatnią z warstw murowanej ściany działowej a spodem stropu, powinno się zostawić odstęp wielkości kilku centymetrów. Taki odstęp wypełnia się wełną mineralną bądź też pianą poliuretanową. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania ściany działowe nie będą pękać, nawet gdy strop będzie na nie napierał. Wiele osób niestety pomija jednak to rozwiązanie.
Kluczowym błędem jest również murowanie podczas mrozów, gdy temperatura gwałtownie spada. Mnóstwo osób chcąc zdążyć przed najgorszymi mrozami, pragnie nadgonić chociaż trochę swoją pracę. Oczywiście w takiej sytuacji trzeba korzystać ze specjalnych zapraw oraz dodatków, i czym niestety dość często się zapomina. Pomijanie ich sprawia, że całe mury mogą mieć ostatecznie znacznie niższą wytrzymałość.
Wiele błędów popełnia się także przy betonowaniu. Przede wszystkim błędem podstawowym jest nieprawidłowe przygotowywanie mieszanki. Poza tym bardzo często świeży beton jest zbyt krótko i niestety niedokładnie pielęgnowany. Nie korzysta się również z podkładek dystansowych pod zbrojenie. Wówczas nie posiada ono niestety odpowiedniej otuliny z betonu. Natomiast w przypadku braku otuliny, znacznie naruszona zostaje wytrzymałość i osłabia się odporność pożarowa żelbetowego elementu.
Poza tym wiele osób nie umieszcza papy pod murłatą. Murłata jest belką, na której oparte są krokwie dachowe. Jest ona ułożona na wieńcu żelbetowym, choć czasem i na stropie. Jeśli beton nie jest odizolowany od drewna, drewno niestety może zacząć butwieć, a stabilność dachu zostanie dość mocno zagrożona.
Niestety czasem niedokładnie wykonywana jest również więźba. Wówczas powstają krzywe połacie, z których wyrównaniem niekiedy problem mają dekarze.
Jak widać podczas budowy stanu surowego otwartego, można popełnić niestety sporą ilość błędów. Zazwyczaj wynikają one przede wszystkim z pośpiechu i jak najszybszej chęci realizacji danego etapu. Czasem są one również efektem niedokładności fachowców.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przy każdej budowie jesteśmy narażeni na masę błędów czyhających dookoła nas. Zaczynając już od kwestii stosownych pozwoleń, wykopów, fundamentów czy pionów a kończąc na odpowiednio dobranych stropie i pozostałym materiale użytym do budowy. Jednym słowem, warto zainwestować w inspektora budowy, który będzie cyklicznie prowadził przegląd prac.
Hej dzięki za wpis !