Coraz większa liczba osób nie decyduje się na podpisywanie umów na roboty budowlane, aby nie musieć płacić dodatkowych podatków wymaganych przez pracodawców w przypadku ich zawierania. Warto jednak wiedzieć o konsekwencjach związanych z niepodpisaniem umowy na roboty i usługi budowlane – w tym artykule je Państwu przedstawimy. Zapraszamy do lektury!
Umowa o roboty i usługi budowlane – co powinno się w niej znaleźć?
Umowa na roboty budowlane powinna zawierać parę ważnych kwestii. Najważniejsze jest określenie w niej wykonawcy robót, a także inwestora, który jest płatnikiem. Powinno się też pamiętać o zdefiniowaniu formy i terminu płatności oraz terminu wykonania prac budowlano-remontowych. Konieczne jest też szczegółowe określenie zakresu przeprowadzanych prac. Przykładowo, przy zleceniu odmalowania klatki schodowej powinno się wyszczególnić w umowie iloma warstwami farby powinny zostać pokryte ściany.
Dodatkowo warto sprecyzować, kto będzie zapewniał materiały – inwestor, czy może wykonawca? W przypadku drugiej opcji, powinno się dokładnie określić rodzaj materiałów i jego specyfikacje, gdyż wykonawca najpewniej będzie chciał dokonać zakupu materiałów w możliwie najniższej cenie, nie zawsze dobrej jakości. Co więcej, w umowie powinno się zawrzeć także kary finansowe za zwłoki związane przykładowo z terminowością wykonywania prac.
Jak dochodzić swoich praw z umową oraz bez umowy?
Umowa sporządzona w formie pisemnej znacznie ułatwia dochodzenie swoich praw, nawet na drodze sądowej. Powinno się wtedy z jak największymi szczegółami opisać i potwierdzić odpowiednią dokumentacją stan danych prac albo ich całkowity brak. Warto też dokonać dokumentacji fotograficznej stanu nieruchomości przed rozpoczęciem robót, aby zagwarantować sobie pewniejsze dochodzenie do otrzymania odszkodowania, jeżeli takie zostało określone w umowie. W przypadku, gdy umowa w formie pisemnej nie została podpisana, to nie jesteśmy skazani na porażkę. Kodeks Cywilny daje bowiem możliwość sporządzenia ustnej umowy, bardzo często równoważnej z umową pisemną. Jednakże w razie wystąpienia do sądu przeciwko wykonawcy, z jakim nie ma się podpisanej umowy, możliwe jest wystąpienie sytuacji, w której będzie on zaprzeczał sporządzeniu jakiejkolwiek umowy w formie ustnej. Sprawi to, iż postępowanie znacznie się wydłuży.
Umowy o roboty i remonty budowlane powinny także zawierać procedury reklamacyjne, gwarantujące ewentualne naprawy.
Umowy o roboty i remonty budowlane – czy warto je podpisywać?
Zanim zgodzimy się na roboty bez pisemnej umowy, powinniśmy wiedzieć, czy wykonawca jest godny naszego zaufania. W przypadku planowania prac o szerokim zakresie, takich jak kompleksowa budowa domu, wykonanie dachu i innych elementów, które są ważne dla konstrukcji nieruchomości, zalecane jest spisanie umów z konkretnie ustalonym zakresem robót i kwestiami związanymi z finansami. Mimo, iż polskie prawo dopuszcza tzw. umowy ustne, to warto wiedzieć, iż dochodzenie swoich praw często wymaga przedstawienia bardzo wielu dowodów. Dlatego też pisemna umowa daje gwarancję na dobre wykonanie usługi i wygranie ewentualnego procesu w sądzie w przypadku, gdy wykonawca zawiedzie.
Określone w umowie umowne kary są zabezpieczeniem w przypadku wystąpienia zwłoki związanej z terminowością, a ustalone warunki gwarancji zapewniają przeprowadzenie robót czy remontów na wysokim poziomie. Umowy o roboty i remonty budowlane powinny także zawierać procedury reklamacyjne, gwarantujące ewentualne naprawy. Każda osoba, decydująca się na skorzystanie z usług firm budowlanych, powinna sporządzić odpowiednią umowę, aby cieszyć się prawidłowo wykonaną i dobrej jakości usługą.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Zawsze warto !! I trzeba w umowie jasno nakreślić termin zakończenia prac oraz cenę. Ja dodatkowo stosuje pozycję na wpłaty zaliczek, które mają być potwierdzone pieczątką firmy remontowej. Robię to na umowie oraz dodatkowo KP.
Raz mi się to bardzo przydało, jak wykonawca nie chciał dokończyć kuchni, gdyż ubzdurał sobie, że jestem mu jeszcze winien 2000 zł.