Ekologia to nie tylko modny trend, to także wyraz troski o zdrowie swojej rodziny. Decydując się na uprawę własnych owoców zyskujesz możliwość uzyskania głębi smaku, której nie uświadczysz w produktach zakupionych w supermarkecie. Dodatkowo spożyjesz rośliny zdrowe i pozbawione sztucznych nawozów, dzięki czemu ich wpływ na zdrowie będzie jednoznacznie pozytywny. Istnieje jednak pewien warunek uzyskania pozytywnych efektów – musisz postawić na ekologiczną uprawę.
Życie bez chemii
Wbrew obiegowej teorii uprawa owoców metodą naturalną jest nie tylko możliwa, ale także całkiem łatwa w zastosowaniu. Jeśli nasz sad nie ma dużych rozmiarów, nie będziemy potrzebować znaczącej ilości czasu do odpowiedniego nawożenia, zwalczania chwastów czy usuwania szkodników. Co więcej nie będziemy negatywnie wpływać na mikroklimat, czyli na przykład zabijać niewinnych robaków. Nasze rośliny, stymulowane odpowiednimi środkami, będą zdrowe i smaczne. Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z raportem EWG ponad 92% przetestowanych próbek jarmużu zawierało 2 lub więcej pozostałości pestycydów a ponad 90% próbek truskawek, jabłek, wiśni, szpinaku, nektarynek i jarmużu posiadało w swoim składzie co najmniej 2 pestycydy. Jak zatem dobrze zabezpieczyć się przed spożywaniem niechcianej chemii?
Ekologiczne nawożenie
Nawożenie gleby przed zasadzeniem nasion owocowych odgrywa bardzo ważną rolę. Dobrze dobrana substancja poprawia zasobność gleby w składniki pokarmowe, poprawia właściwości powietrzno-wodne, a w sytuacji ponownych nasadzeń zapobiega rozwojowi zjawisku zmęczenia gleby. Najbardziej zalecanym środkiem do nawożenia jest obornik koński lub bydlęcy. Niestety z uwagi na nieprzyjemny zapach towarzyszący procesowi nawożenia, a także coraz większe problemy z dostępnością tego środka, można wykorzystać także inne materiały. Można na przykład użyć nawozy zielone, czyli mieszanki gorczycy lub facelii z owsem i wyką jarą. W tym przypadku wymagane jest rozpoczęcie prac dwa, a nawet trzy lata przed planowanym sadzeniem drzew owocowych. Innymi środkami nawozowymi są kompost, gnojówka, trociny czy kora.
Ekologiczne zapylanie
Większość owoców jest obcopylna, co oznacza, że warunkiem zapłodnienia i zawiązania owocu jest obecność pszczół lub innych owadów. To one przenoszą pyłek kwiatowy niezbędny do wydania na świat upragnionych roślin. Przyjmuje się że na zapylenie 1 ha sadu potrzeba w przybliżeniu 4 rodzin pszczelich, które zespolą ze sobą różne odmiany owocu. Wybór odmiany ma olbrzymie znaczenie i to od niego w dużej mierze zależy, ile owoców docelowo będzie posiadało jakieś ubytki.
Ekologiczne zwalczanie chwastów
Aby gleba spełniała swoją rolę, należy oczyścić ją z uporczywych chwastów trwałych, zwłaszcza perzu. Jedyną w pełni skuteczną i ekologiczną formą jest zwalczanie mechaniczne. Systematyczne pielenie sprawi, że niepożądane rośliny nie zakorzenią się w glebie, a tym samym odczyn pH będzie utrzymywał odpowiedni poziom. Innym rozwiązaniem jest także zastosowanie ściółki organicznej z kory, słomy, trocin czy ściętej trawy.
Ekologiczne zwalczanie szkodników
Istnieją trzy główne formy zwalczania chorób i szkodników w sadach: agrotechniczna, mechaniczna i biologiczna. W pierwszej jako forma ochrony służy odpowiednie przygotowanie sadu, poczynając od doboru miejsca, odmian, rozsadzenia, aż na nawożeniu kończąc. W metodzie mechanicznej wszelkie szkodniki usuwa się poprzez zbieranie np. przy użyciu pułapek lepowych. Ostatnia forma to wykorzystanie innych zwierząt. Ptaki zjadają larwy, biedronki mszyce i tak dalej. Zastosowanie tych metod gwarantuje bezpieczeństwo naszych roślin.
Poradnik został napisany we współpracy ze sklepem Naturlo oferującym wyłącznie ekologiczne zaopatrzenie do ogrodu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany