Prawo zamówień publicznych precyzuje, że każdy wykonawca, przy realizacji przedmiotu zamówienia, może skorzystać z pomocy podmiotów trzecich, określanych jako podwykonawcy. To rozwiązanie niezwykle popularne, dotyczące zarówno usług, jak i dostaw. Niestety nie zawsze udaje się znaleźć rzetelnego współpracownika, co jest coraz częstszym problemem, z jakim spotykają się wykonawcy. Przygotowaliśmy więc kilka podpowiedzi, jak i gdzie szukać podwykonawcy, aby sprawnie zrealizować zakontraktowane zamówienie.
Gdzie szukać podwykonawców?
Jak wspomnieliśmy, prawdziwym problemem, z jakim mierzą się przedsiębiorcy – niezależnie od branży, w jakiej działają – jest znalezienie rzetelnego podwykonawcy. Rozwiązań tego kłopotu jest co najmniej kilka. Pierwszym, stosowanym najczęściej, jest własne rozeznanie na rynku i wytypowanie podmiotów potencjalnie zainteresowanych współpracą. Inną formą jest poszukiwanie kooperantów wśród znajomych, którzy polecą firmę nie tylko godną zaufania, ale dysponującą niezbędnym potencjałem do realizacji powierzonej części zamówienia.
Z uwagi na fakt, że wiele firm korzysta dziś z dobrodziejstw internetu, właśnie ta forma poszukiwania podwykonawcy wydaje się najefektywniejsza. Oferty współpracy można znaleźć na stronie www.oferent.com.pl, dysponującej rozbudowaną bazą firm zainteresowanych realizacją zleceń. Co więcej, możliwe jest bezpłatne przetestowanie funkcjonalności, jakie posiada portal, łączący zleceniodawców i wykonawców. Dużym ułatwieniem jest wyszukiwarka, pozwalająca na precyzyjne wskazanie kryteriów naszych potrzeb.
Portal Oferent to także ogromna baza aktualnych przetargów i zleceń.
Na co zwracać uwagę podejmując współpracę z podwykonawcą?
W kwestii wyboru podwykonawcy należy kierować się zasadą ostrożności. Trzeba wcześniej dokładnie sprawdzić konkretnego przedsiębiorcę, poprosić o referencje czy o wykaz dotychczas zrealizowanych prac. Ten prosty krok pozwoli na weryfikację doświadczenia potencjalnego współpracownika, a także jakości wykonanych przez niego zleceń. Z drugiej strony jednak warto pamiętać, że nie zawsze podwykonawca z rozbudowanym portfolio będzie najlepszym wyborem.
Dobrym rozwiązaniem jest danie szansy mniejszym firmom, które dopiero startują w biznesie. W tym przypadku konieczne jest zweryfikowanie choćby przygotowania merytorycznego przyszłego współpracownika czy zaplecza sprzętowego, jakim dysponuje. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek na etapie realizacji zlecenia. Warto bowiem pamiętać, że odpowiedzialność za prawidłowe i zgodne ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia wykonanie przedmiotu umowy spoczywa na wykonawcy.
Przetargi to dla wielu firm ogromna część codziennej działalności. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie samodzielnie podjąć się realizacji zamówienia, z uwagi choćby na jego specyfikę, czy konieczność wykorzystania dodatkowego sprzętu. Rozwiązaniem jest współpraca z podwykonawcą, dysponującym wiedzą oraz zapleczem technicznym, jakie jest niezbędne do prawidłowej realizacji przedmiotu umowy. Rozglądając się za przyszłym kooperantem, warto skorzystać z możliwości, jakie daje portal www.oferent.com.pl. Z pomocą intuicyjnej wyszukiwarki, można łatwo wyłonić firmy potencjalnie zainteresowane współpracą, a następnie wybrać spośród nich najlepszego kandydata.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany