Posadzki betonowe to jeden z kluczowych elementów w każdym budynku. Prawidłowe wykonanie posadzki gwarantuje nam jej wytrzymałość na długie lata oraz to, że będzie ona spełniała swoje główne zadanie, jakim jest izolacja – dobrze zrobiona posadzka nie będzie przepuszczać wilgoci do budynku i utrzyma temperaturę w pomieszczeniach. Jednak aby posadzka była wykonana zgodnie ze sztuką budowlaną, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych zadań. Nie ważne jest to, czy samodzielnie będziesz wykonywać posadzki w swoim domu, czy też wynajmiesz do tego specjalistów – świadomość tego, jak powinien wyglądać każdy etap pracy, pozwoli ci uchronić się od popełnienia błędów. Pominięcie któregoś ze stadiów wylewania posadzek lub użycie nieodpowiednich materiałów, kosztować będzie nie tylko masę pieniędzy, ale także czasu i nerwów, których nikt ci nie zwróci. Zamiast ryzykować popełnieniem błędów, zapoznaj się z siedmioma kluczowymi etapami prac posadzkarskich, które zapobiegną nieplanowanym wydatkom.
Izolacja posadzki betonowej
Zanim jeszcze zaczniesz myśleć o przygotowywaniu mieszanki na wylewkę, zadbać musisz o izolację posadzki. Izolacja to jeden z kluczowych etapów, bez którego do pomieszczeń będzie przenikać wilgoć. Źle zaizolowana posadzka to najgorszy scenariusz, ponieważ wilgoć przenikając przez beton może doprowadzić nawet do powstawania grzyba na ścianach, a dodatkowo wychładzać pomieszczenia. Do izolacji posadzki betonowej używamy folii budowlanej, pamiętając o tym, aby materiał przez nas wybrany był atestowany, co da nam dodatkowa pewność, że prawidłowo wykonaliśmy pierwszy etap pracy.
Docieplenie posadzki betonowej
Sama izolacja nie uchroni nas przed uciekaniem ciepła, choć zdecydowanie pomoże utrzymać wskazaną przez nas temperaturę. Jednak główne skrzypce w tym temacie gra docieplenie posadzek betonowych. Docieplenie posadzki to wyłożenie zaizolowanego podłoża styropianem lub wełną, chociaż jest ona wybierana coraz rzadziej. Nie da się jednoznacznie określić, jaką warstwę docieplenia zastosować, waha się ona od 5 do 15 cm grubości, a wszystko zależne jest od różnicy poziomów między chudziakiem a drzwiami wejściowymi i tarasowymi. Warto pamiętać o tym, że wybrany przez nas styropian musi być odpowiednio twardy. Materiał układamy warstwowo i naprzemiennie, co pozwala nam zminimalizować powstawanie mostków cieplnych, poprzez które z pomieszczeń ucieka nam ciepło. Konieczne jest uzupełnienie wszystkich łączeń za pomocą pianki poliuretanowej.
Zbrojenie posadzki betonowej
Posadzka w każdym budynku musi być mocna, trwała i wytrzymała, a żeby taka była, musimy wzmocnić ją właściwym zbrojeniem. Do tego celu używamy mikrozbrojeń, które stopniowo wypierają stosowaną przez lata siatkę zbrojeniową. Czym są mikrozbrojenia? Są to rozproszone włókna polipropylenowe, które mają ogromny wpływ na posadzkę – potęgują jej odporność na czynniki mechaniczne i atmosferyczne, redukują rozprzestrzenianie się pęknięć skurczowych w betonie oraz ulepszają właściwości wylewki. Dodaje się je do mieszanki podczas jej przygotowywania, więc sposób użycia nie sprawia żadnych problemów.
Bardzo ważne jest także stosowanie dybli dylatacyjnych, które zapobiegają klawiszowaniu się posadzki, czyli unoszeniu się narożników lub krawędzi w odpowiedzi na skurcze betonu. Dyble dylatacyjne wykorzystuje się głównie w podłogach z ogrzewaniem płaszczyznowym (podłogowym), jednak przynoszą korzyści także zwykłym posadzkom, zapobiegając pionowym przesunięciom.
Plastyfikatory do betonu
Plastyfikatory to specjalistyczne środki chemiczne, których zadaniem jest znaczne poprawienie właściwości fizycznych betonu, dzięki czemu praca z wylewaniem posadzek jest usprawniona. Dostępne są plastyfikatory, które czynią beton mrozoodpornym, zwiększają plastyczność betonu, przyspieszają lub spowalniają wiązanie betonu, Warto zainwestować w plastyfikatory, aby ułatwić sobie pracę.
Wylewanie posadzki betonowej
Przygotowanie i wylewanie posadzki betonowej możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest bardzo prosty i nieskomplikowany, przy czym kosztuje masę czasu i energii. Polega on na ręcznym przygotowaniu mieszanki z odpowiednich proporcji składników, a następnie na rozprowadzeniu jej po izolacji styropianowej. Brzmi prosto i męcząco. Aby zaoszczędzić sobie wysiłku i przyspieszyć prace budowlane, warto skorzystać z drugiego sposobu, jakim jest miksokret (mixokret). Miksokret to ciężka maszyna budowlana, która miesza i podaje wylewkę we wskazane miejsce. Zbiornik agregatu działa pod potężnym ciśnieniem, co znacznie ułatwia pracę, ale jednocześnie sprawia, że maszynę tę obsługiwać może tylko osoba z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami. Na szczęście można wynająć firmę, która działa za pomocą mixokretu, a dodatkowo wykona pracę za nas szybciej i dokładniej.
Poziomowanie posadzki betonowej
Nikt z nas nie chce mieć w domu krzywych podłóg, pełnych wzniesień i spadków. Aby posadzki były równe i proste, potrzebne jest ich poziomowanie. Poziomowanie posadzki betonowej odbywa się za pomocą niwelatora oraz łaty aluminiowej (inaczej łaty posadzkarskiej). Koniecznie trzeba jednak pamiętać o tym, że chociaż praca za pomocą długiej łaty będzie szybsza, a szansa na niedociągnięcia mniejsza, to jednak potrzeba nie lada wprawy do operowania linijką długości dwóch czy dwóch i pół metra.
Zacieranie posadzki betonowej
Ostatnim etapem prac posadzkarskich jest zacieranie posadzek. Przechodzimy do niego, gdy but zatapia się w wylewce na około 3 mm. Do zacierania potrzebne nam są klapki lub buty posadzkarskie, dzięki którym nie zniszczymy wciąż jeszcze wilgotnej nawierzchni. Do zacierania posadzek potrzebujemy tradycyjnej pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Paca posadzkarska to narzędzie proste w obsłudze, jednak wykonywanie zacierania z jej pomocą jest długotrwałe i pracochłonne. Zdecydowanie lepszą opcją jest wypożyczenie zacieraczki elektrycznej, która pozwoli nam szybko i sprawnie wykonać pracę i zakończyć ten etap budowy.
Artykuł powstał we współpracy z firmą posadzkarską https://sklep.techbau.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.