Taras to szczególne miejsce, które z jednej strony musi być estetyczne i reprezentatywne, a z drugiej jest niezwykle narażone na wszelkie czynniki niesprzyjające posadzkom, czyli warunki atmosferyczne i temperaturę. Do tego dochodzą rozmaite ciecze, które mogą być rozlane na tarasie, i otrzymujemy mieszankę, która może zakończyć jego żywot bardzo szybko.
Panele, płytki różnego rodzaju, deski, a nawet płyty betonowe. Można dojść do wniosku, że taras przyjmie wszystko. I może rzeczywiście tak jest, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że nasz będzie funkcjonalny przez wiele lat i nie przysporzy nam problemów, to powinniśmy zdecydować się na materiał, który jest przede wszystkim wytrzymały. I tu dochodzimy do kwestii, jaką są żywice syntetyczne, a mówiąc ściślej – żywica poliuretanowa. Wyróżniamy także żywicę epoksydową, jednak jej właściwości nie sprawdzą się w tym przypadku tak dobrze. Dlaczego? Spójrzmy na to, jak przedstawiają się żywica epoksydowa a poliuretanowa w zestawieniu.
Żywica epoksydowa a poliuretanowa
Oba rodzaje żywicy syntetycznej mają szereg podobnych właściwości, które czynią z nich świetny materiał do posadzek w rozmaitych miejscach, jednak żywica poliuretanowa odznacza się czymś, czego żywica epoksydowa nie ma. Spójrzmy jednak na elementy wspólne. Posadzki z obu materiałów są:
- odporne na uszkodzenia mechaniczne w tym zarysowania,
- chemoodporne, co sprawia, że zniosą nawet inwazyjne środki chemiczne, choć łatwo można doprowadzić je do porządku za pomocą podstawowych płynów czyszczących i wody,
- wodoodporne i ogólnie odporne na ciecze, a ich bezspoinowa konstrukcja zapobiega zbieraniu się wilgoci pod posadzką,
- antyelektrostatyczne, co zapobiega zbieraniu się kurzu, pyłków i zwierzęcej sierści (dobre rozwiązanie dla alergików),
- mogą być antypoślizgowe, co zwiększa ogólne bezpieczeństwo użytkowania.
Jednak na tarasie potrzeba nieco więcej. Choćby dlatego, że jest na otwartej przestrzeni, więc jest narażony na warunki atmosferyczne, temperaturę i raczej silną eksploatację. Nawet jeśli nie przez człowieka, to przez siły natury. Dlaczego żywica poliuretanowa jest właściwym rozwiązaniem?
Żywica poliuretanowa – przewagi
Posadzki z żywicy poliuretanowej są do tego odporne na promienie UV, co jest szczególnie istotne w przypadku tarasu, jak również odporne na wysokie i niskie temperatury (od -20 do nawet 80 stopni Celsjusza). Żywica bezbarwna jest podstawowym rozwiązaniem, jednak posadzka z żywicy może być kolorowa – materiał łatwo się barwi na jeden lub więcej kolorów, a przy odpowiedniej technice wylewania można uzyskać efekt mozaikowej posadzki. Co więcej w żywicy można zatopić kruszywo. Nie tylko, żeby ją wzmocnić, ale również żeby zmienić wymiar estetyczny. Posadzkę z żywicy poliuretanowej niezwykle łatwo utrzymywać w porządku, a sama w sobie może przetrwać nawet dekadę. Co więcej, jeśli wierzchnia warstwa ulegnie zniszczeniu, nie ma potrzeby wymieniania całej posadzki, a jedynie naniesienia nowej warstwy.
Żywica epoksydowa czy poliuretanowa
Jeśli chodzi o taras sprawa wydaje się być przesądzona – żywica poliuretanowa to właściwa decyzja. Natomiast to też zależy od konstrukcji samego tarasu, bo jeśli posiada np. zadaszenie, które wybiega poza obszar posadzki i jest na tyle nisko, że nie dosięgną jej promienie słoneczne, to żywica epoksydowa sprawdzi się równie dobrze. Jednak to wyjątek. Jeśli chodzi o przestrzenie otwarte żywica poliuretanowa to właściwy wybór. Taką posadzkę można wykonać samemu bądź zlecić to profesjonalistom. Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze, to w sklepie Techniart znajdziesz nie tylko niezbędne składniki, ale również wszelkie narzędzia potrzebne do wykonania tego procesu poprawnie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany