Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne wśród inwestorów prywatnych. Coraz chętniej montowane jest w nowo wybudowanych domach jednorodzinnych. Cenione jest za lepszy komfort cieplny, ale to nie kończy listy zalet tego typu ogrzewania. Poniżej zebraliśmy najczęściej wymieniane zalety i wady ogrzewania podłogowego.
Jak działa ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe często wybierane jest jako alternatywa tradycyjnych grzejników. Dzięki umieszczeniu rur cieplnych w podłodze uzyskuje się inny, lepszy komfort cieplny. Rury grzewcze najczęściej, podobnie jak grzejniki, ogrzewają dzięki cyrkulacji cieczy ogrzewanej w piecu- elektrycznym, gazowym, czy węglowym.
Występują też instalacje elektryczne, gdzie rury grzewcze zastępuje się przewodami grzewczymi. To rozwiązanie sprawdza się jednak tylko na niewielkich powierzchniach np. w łazience. Oba typy rozwiązań zalewa się wylewką betonową na której montuje się właściwą podłogę.
Zalety ogrzewania podłogowego
Główną zaletą ogrzewania podłogowego jest lepszy komfort cieplny. Powietrze mniej cyrkuluje, a organizm ludzki zdecydowanie lepiej czuje się gdy ciepło bije od dołu. Dzięki temu w mieszkaniu ogrzewanym podłogowo zwykle wystarcza temperatura o 2 stopnie Celsjusza niższa niż przy tradycyjnych rozwiązaniach. To przekłada się na niższe koszty energii, specjaliści twierdzą, ze oszczędności mogą sięgać nawet 12%.
Wśród zalet ogrzewania podłogowego wato wymienić też estetykę. W takim wnętrzu nie trzeba już szukać przestrzeni dla grzejników. To z jednej strony oszczędność miejsca, ale również łatwość aranżacji i co warto też wymienić, brak konieczności ukrywania nie zawsze pasujących do wnętrza grzejników.
Wady ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe, jak każde inne, ma też swoje wady. Niektórych rozwiązań estetycznych nie można przy nim stosować, dlatego nie jest to dobry wybór dla miłośników dywanów i wykładzin.
Jest to rozwiązanie droższe na moment zakładania instalacji, wymaga też dobrze ocieplonego domu. Ta wada jednak równoważona jest przez późniejsze oszczędności w kosztach eksploatacji i zużycia energii.
Największa wada tego rozwiązania ujawnia się jednak w przypadku nielicznych awarii. Wszelkie naprawy wymagają zrywania podłogi i kucia w betonowej wylewce. Na szczęście awaryjność tego typu instalacji jest na bardzo niskim poziomie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany