Obowiązkiem posiadacza dwupłaszczowych zbiorników na olej napędowy jest ich odpowiednie, zgodne z przepisami, umiejscowienie.
Kluczowym dokumentem jest tu rozporządzenie Ministra MSWiA z 7 czerwca 2010 r., które zezwala na użytkowanie własne tegoż zbiornika do pojemności 5 m sześciennych, aczkolwiek tylko po spełnieniu określonych warunków.
Lokalizacja w metrach
Zbiorniki na olej napędowy powinny być zlokalizowane co najmniej 10 metrów od obszaru leśnego i budynków mieszkalnych. Przepisy dotyczące zbiorników na olej napędowy nakazują również zachowanie odległości 5 metrów od „innych obiektów budowlanych” i od granicy działek, zbiorników wodnych lub ujęć wody. Kategorycznie zabrania się też umiejscawiania ich wewnątrz budynków lub w terenie otoczonym budynkami. Dwupłaszczowe zbiorniki na olej napędowy powinny też znajdować się minimum 3 metry od drogi publicznej. Wszystko to ma za zadanie ograniczyć zagrożenie spowodowane ewentualnym zapłonem.
Zbiorniki dwupłaszczowe to jedne z najbezpieczniejszych sposobów na przechowywanie paliwa – ich budowa sprawia, że ryzyko samozapłonu jest minimalne. Największe zagrożenie występuje podczas tankowania lecz nowoczesne technologie i systemy bezpieczeństwa czuwają nad całym procesem. Każdy zbiornik posiada systemy zapobiegające „przetankowaniu” – są to systemy GOK wyłączające pompę cysterny w przypadku osiągnięcia poziomu granicznego zbiornika.
Dodatkowe uwarunkowania techniczne
Zbiornik dwupłaszczowy wymaga doprowadzenia odpowiedniego zasilania w układzie jednofazowym. Konieczne jest też zapewnienie instalacji uziemienia układu dystrybucyjnego. Co ważne – zbiorniki na olej opałowy (w III klasie) nie wymagają określenia stref zagrożenia wybuchem. Wystarczy, że umiejscowi się je na bezpiecznym, stabilnym i przede wszystkim niepalnym podłożu. Wskazane jest np. osadzenie ich na betonowym fundamencie, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa budowlanego. Co więcej – podstawa ta musi być co najmniej o 30 cm dłuższa i szersza od zamocowanego na niej zbiornika. Jej grubość nie może być mniejsza niż 5 cm.
Podsumowując, dostępne w naszej ofercie dwupłaszczowe zbiorniki na olej napędowy III klasy powinny spełniać powyższe wymogi dotyczące bezpieczeństwa. Zbiorniki te można znaleźć na stronie https://zbiornikinaolejnapedowy.pl/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.