Żywice syntetyczne to świetne materiały do posadzek, które zarówno pod względem ceny jak i wytrzymałości wypadają korzystnie na tle konkurencyjnych rozwiązań. Dlaczego? Warto zapoznać się z argumentami, które stoją za ich użyciem, bo to ciekawa alternatywa dla popularnych paneli podłogowych czy płytek widywanych w łazienkach, która może okazać się naprawdę opłacalna. Wreszcie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepsza jest żywica epoksydowa czy poliuretanowa i dlaczego.
Wszystkie pytania dotyczące używania rozmaitych materiałów, ewentualnej przewagi jednych nad drugimi czy zalet i wad poszczególnych, rozchodzą się tak naprawdę o kwestię ich przeznaczenia. Żywica poliuretanowa i epoksydowa to świetne tworzywa do bardzo wytrzymałych posadzek, jednak różnią się pewnymi niuansami, które mogą wpłynąć na nasz wybór. Dlatego, jeśli chcemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepsza będzie dla nas żywica epoksydowa czy poliuretanowa, to musimy zdać sobie sprawę z ich właściwości. Posadzki z obu materiałów będą służyć nam długo, jednak w garażu lepiej odnajdzie się ta z żywicy epoksydowej, a na balkonie ta z poliuretanowej. Dlaczego?
Żywica epoksydowa a poliuretanowa – co je różni?
Na początek łatwiej będzie sobie uzmysłowić, ile wspólnego mają żywica poliuretanowa i epoksydowa. Posadzka z obu materiałów jest odporna na ciecz (również na inwazyjne środki chemiczne), bezspoinowa, odporna na zarysowania, antyelektrostatyczna i może być antypoślizgowa. Posadzki z obu materiałów mogą służyć nawet przez dekadę, a w razie powstania ubytków nie należy wymieniać całej powłoki, a jedynie jej wierzchnią warstwę. Jakie są więc różnice?
Żywica poliuretanowa
Żywica poliuretanowa jest odporna na promienie UV, co sprawia, że w odróżnieniu od żywicy epoksydowej, może być z powodzeniem stosowana na tarasach, balkonach czy innego typu terenach otwartych, jak również w widnych pomieszczeniach, w których posadzka narażona jest na intensywne nasłonecznienie. A co w chłodniejsze dni? Posadzki z żywicy poliuretanowej są odporne na temperatury od -20 do nawet 80 stopni Celsjusza, więc nie musimy się przejmować ich stanem przez cały rok.
Żywica epoksydowa
Żywica epoksydowa nie jest odporna na promienie słoneczne, ale jest bardziej wytrzymała, dzięki czemu może być stosowana w silnie eksploatowanych pomieszczeniach, jak również przestrzeniach, w których posadzka musi liczyć się z dużym obciążeniem, np. w muzeach czy w salonach motoryzacyjnych. To doskonałe rozwiązanie do garażu czy magazynu, jak również do domowej siłowni.
Żywica epoksydowa czy poliuretanowa?
Jak widać różnic nie ma tak dużo, jednak są znaczące. Żywica poliuretanowa i epoksydowa to materiały, z których otrzymujemy wytrzymałe i interesujące posadzki, jednak należy pamiętać o tym, co tak naprawdę będzie na nie wpływać, a są to czynniki atmosferyczne bądź przeznaczenie pomieszczeń, w którym zostaną zastosowane. Czynnikiem decydującym będzie więce miejsce, w którym znajdzie się posadzka z syntetycznej żywicy. Ważną kwestią jest również cena, ale ta wcale nie wypada niekorzystnie na tle konkurencyjnych rozwiązań, co więcej posadzki z żywicy mogą okazać się zdecydowanie bardziej opłacalne ze względu na niezwykłą wytrzymałość. Ważna jest oczywiście jakość żywicy syntetycznej i prawidłowa instalacja posadzki. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistami. Wiodącym producentem żywic poliuretanowych i epoksydowych w Polsce jest firma Techniart, która zajmuje się tym od 30 lat i może pochwalić się 50 000 zadowolonych Klientów.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany