Czytanie kodeksów prawnych bywa czasochłonne i skomplikowane. Ustawy skonstruowane są skomplikowanym, złożonym językiem. Sprawdź więc, jak najnowsze przepisy praktycznie wpłyną na obraz branży budowlanej w Polsce. Bez zbędnych zawiłości – wszystko opisane czarno na białym. Dowiedz się, co jest od Ciebie wymagane podczas budowy domu, a czego nie musisz robić i z czego to wynika.
Decyzja odnośnie rozbiórki obiektu budowlanego znajdującego się na terenie naszej działki, wymaga często konieczności uzyskania zezwolenia na przeprowadzone wyburzenia. Chcąc bowiem dokonać zmian w obrębie danej posesji, zachowując przy tym ścisłe zasady związane z zagospodarowaniem terenu, niezbędną rolę odgrywa cała papierologia, a więc stosowne procedury związane z samymi wyburzeniami. Jak więc to wygląda? Jakie dokumenty…
Odpady takie jak niepotrzebne już opakowania spożywcze zazwyczaj nie sprawiają nam większych problemów – w końcu należy je zwyczajnie umieścić w odpowiednich pojemnikach na śmieci. Kłopot jednak pojawia się, gdy chcemy pozbyć się większych śmieci w postaci mebli, dużych zabawek, rowerów czy innych odpadów wielkogabarytowych. Co z nimi zrobić? Dowiedz się więcej! Czym dokładnie są…
Każdy obiekt oddawany do użytku musi spełniać kryteria bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Dotyczy to nie tylko materiałów, z jakich wykonane są poszczególne elementy budynków, ale także stanu wentylacji, prawidłowych dróg ewakuacyjnych. Budynek powinien powstać w taki sposób, by ryzyko wystąpienia pożaru było zminimalizowane, jednocześnie też powinno się uwzględniać to, by w razie wystąpienia takiego zdarzenia zapewnione były…
W celu rozpoczęcia prac budowlanych należy najczęściej uzyskać na nie pozwolenie lub przynajmniej zgłosić, że na działce budowlanej przeprowadzane będą prace. Jeżeli wbrew obowiązkowi nie dopełnimy tego obowiązku, może okazać się, że postawiona przez nas budowla będzie traktowana jako samowola budowlana. Czym jest, jakie są jej konsekwencje i jak poradzić sobie, kiedy wykonane przez nas…
Zlecenie regularnego sprawdzania szczelności instalacji gazowej to jeden z obowiązków, spoczywających na właścicielu obiektu. Zdecydowanie nie należy zaniedbywać tej kwestii, bo czekać nas mogą z tego powodu duże nieprzyjemności. Zlecenie regularnego sprawdzania szczelności instalacji gazowej to jeden z obowiązków, spoczywających na właścicielu obiektu. Zdecydowanie nie należy zaniedbywać tej kwestii, bo czekać nas mogą z tego…
Mniej formalności oraz ułatwienie procesu inwestycyjno – budowlanego to główne przesłanki nowelizacji ustawy Prawo budowlane, której przepisy zaczęły obowiązywać 19 września b.r. Nowe przepisy dotyczą m.in. pozwolenia na budowę, struktury projektu budowlanego czy samowoli budowlanej. Projekt budowlany w nowej formie Do tej pory projekt budowlany miał formę jednego dokumentu zawierającego takie informacje jak projekt zagospodarowania…
Czy instalacja zbiornika na gaz płynny w sytuacji, gdy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego jest dobrym rozwiązaniem? Warto poznać kilka kluczowych aspektów dotyczących instalacji, realizacji formalności oraz kosztów, aby podjąć decyzję. Rozwiązanie to jest tym bardziej warte rozważenia ze względu na uchwałę antysmogową obowiązującą w Krakowie, która od września 2019 roku wprowadza całkowity…
Bardzo często w telewizji można usłyszeń, o tym jak sąsiedzi nie mogą dojść do porozumienia w sprawie drogi dojazdowej. W niektórych przypadkach została źle wytyczona, w innych problemem jest jej utwardzenie. Warto wiedzieć co przepisy mówią na temat drogi dojazdowej, aby uniknąć wielu problemów. Droga dojazdowa jako samowola Pewne małżeństwo w 2011 roku kupiło dom…
Podatek katastralny budzi w Polsce ogromne emocje pośród właścicieli nieruchomości. W wielu krajach Unii Europejskiej ta forma opodatkowania funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Na czym polega ten podatek, i jakie są szanse na jego wprowadzenie w Polsce? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury! Podatek katastralny – definicja pojęcia Podatek katastralny to jeden z…
Definicja wiaty garażowej według prawa Przepisy prawa ściśle nie regulują definicji drewnianej wiaty garażowej. Zwykle poprzez wiatę, rozumie się określone pomieszczenie, które przeznaczone jest do postoju pojazdów. Wiata garażowa jest otwartą konstrukcją i nie posiada ścian zewnętrznych. Według Polskiej klasyfikacji obiektów budowlanych, drewniana wiata garażowa jest szczególnym rodzajem budynku naziemnego. Zgodnie z wyrokiem WSA w…