Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Fotowoltaika ze względu na stale rosnącą popularność jest warta zorientowania się, czy inwestycja w nią jest w naszym przypadku opłacalnym wyborem odnawialnego źródła energii elektrycznej. Sprawdźmy, kiedy będziemy w stanie czerpać maksymalne korzyści z energii słonecznej oraz kiedy nie będzie to dla nas opłacalny wybór.
Największe zalety fotowoltaiki
Podwyżki cen za energię elektryczną będą nieuchronne ze względu na ciągłe wytwarzanie jej w elektrowniach węglowych. Fotowoltaika podczas eksploatacji nie ingeruje w środowisko naturalne, ponieważ przetwarza odnawialną energię słoneczną w energię elektryczną. Niewątpliwym plusem jest fakt, że dzięki odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej możemy być niezależni energetycznie i cieszyć się niemal darmowym prądem. Dotyczy to także spółdzielni i przedsiębiorstw. Coraz więcej firm korzysta z możliwości dofinansowań i inwestuje w fotowoltaikę na podobnych zasadach, co właściciele domów jednorodzinnych.
Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu lub na gruncie, dzięki czemu możemy dostosować instalację do indywidualnych warunków, jakimi dysponujemy. Sam proces montażu jest szybki, więc w ciągu kilku dni możemy cieszyć się inwestycją w zieloną energię.
Kolejnym plusem jest to, że instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Wystarczy zadbać o regularną konserwację, jednak nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty związane z jej użytkowaniem. Na początku musimy zainwestować większą sumę pieniędzy w całą instalację, jednak liczne programy i ulgi powodują, że ostateczny koszt, jaki poniesiemy za cały projekt znacznie zmaleje.
Projekty wspierające rozwój fotowoltaiki
Koszt instalacji fotowoltaicznej możemy znacznie obniżyć dzięki różnym projektom wspierającym rozwój fotwoltaiki w naszym kraju. W połączeniu z ulgą termomodernizacyjną może zostać nam odliczona kwota inwestycji w fotowoltaikę od podatku dochodowego. Łącząc te dwa projekty, możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy i przyspieszyć zwrot inwestycji do kilku lat, a tym samym cieszyć się darmową energią. Warto monitorować możliwość składania wniosków o dofinansowanie, ponieważ w najbliższych miesiącach program ma wznowić działalność.
Kiedy nie warto inwestować w fotowoltaikę?
Zanim zdecydujemy się na inwestycję pieniędzy w fotowoltaikę, musimy sprawdzić, czy nasze dotychczasowe rachunki za prąd są dosyć wysokie i czy mamy szansę je znacznie obniżyć. Jeśli nie zużywamy wiele prądu, okres zwrotu znacznie się wydłuży i fotowoltaika nie będzie dla nas opłacalna. Im mniejsza instalacja, tym proporcjonalnie wyższa będzie jej cena. W celu oszacowania opłacalności fotowoltaiki należy skorzystać z audytu fotowoltaicznego przeprowadzonego przez profesjonalną firmę jak SunErgo (https://sunergo.pl/blog/koszt-instalacji-fotowoltaicznej/).
Nieodpowiednia konstrukcja dachu
Jeżeli decydujemy się na fotowoltaikę na dachu, musimy sprawdzić, czy będzie od nachylony pod odpowiednim kątem do promieni słonecznych. W przeciwnym wypadku panele nie będą w stanie optymalnie pracować. Jeśli okaże się, że musimy przeprowadzić rekonstrukcję dachu, która będzie kosztowna i nie dysponujemy gruntem, na którym moglibyśmy zamontować panele – fotowoltaika może być dla nas nieopłacalna.
Zacienienie dachu
Nawet małe zacienienie może skutkować znacznym obniżeniem wydajności paneli fotowoltaicznych. Cała instalacja musi być dokładnie zaprojektowana i zamontowana – panele nie mogą na siebie nachodzić, być zacienione przez sąsiadujące budynki, drzewa itp. Musimy przewidzieć, czy w sąsiedztwie będą powstawały nowe budynki.
Fotowoltaika posiada wiele zalet. Ewentualne przeciwności zazwyczaj można ominąć. Wszystko zależy od dobrego projektu i jakości usług firmy fotowoltaicznej. Jeśli trafimy na profesjonalistów, możemy być pewni, że nasza inwestycja w fotowoltaikę okaże się dla nas maksymalnie opłacalna.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.