Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Montaż rekuperatora dotyczy coraz szerszego grona użytkowników. Z uwagi na swoje zalety zwolenników rekuperacji powietrza przybywa. Jakie są rodzaje rekuperatorów i o czym warto pamiętać przed zakupem urządzenia?
Rekuperator to urządzenie służące do wentylacji pomieszczeń z dodatkową funkcją odzysku ciepła. To serce systemu rekuperacji. Zwane jest także centralą wentylacyjną z wymiennikiem ciepła. Dzięki rekuperatorowi można zaoszczędzić na ogrzewaniu – do wnętrza budynku dostaje się bowiem świeże powietrze, które jest ogrzewane ciepłem powietrza wywiewanego. Dodatkowo jest filtrowane, a więc pozbawione zanieczyszczeń, kurzu i owadów. Rekuperacja daje więc mnóstwo korzyści!
Rodzaje rekuperatorów
Rekuperatory najczęściej dzielimy ze względu na rodzaj wymienników ciepła. Wyróżniamy m.in. wymienniki krzyżowe, obrotowe i przeciwprądowe.
Rekuperatory z wymiennikiem płytowo-krzyżowym są najpopularniejsze m.in. z uwagi na swoją cenę. Strumienie powietrza z zewnątrz i wewnątrz przepływają między oddzielającymi je płytami nie mieszając się. Ciepło przenika przez płyty – w przeciwieństwie do kurzu, innych zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. Sprawność rekuperatora płytowo-krzyżowego wynosi od 50 do 75 proc.
Rekuperator obrotowy ma sprawność od 80 do 90 proc. Ruchomy wymiennik jest niczym “bęben” wykonany z ażurowej masy utworzonej z miliporowych płyt i folii aluminiowej tworzącej sieć kanalików do przepływu powietrza. Niestety, jest on dość drogi i duży przez co rzadko montowany jest w domach jednorodzinnych. Nie zawsze radzi też sobie dobrze z niskimi temperaturami. Zaletą jest jednak wysoka sprawność oraz wysokie nawilżanie powietrza.
W rekuperatorze przeciwprądowym strumienie powietrza zimnego i ciepłego płyną w przeciwnych kierunkach co przekłada się na wysoką sprawność sięgającą nawet 90 proc.! Dobrze radzi on sobie przy ujemnych temperaturach i świetnie sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym.
Istnieją także wydajne i niskokosztowe urządzenia o wymienniku krzyżowo – przeciwprądowym. Wyposażone są m.in. w system antyzamrożeniowy i oferują różne możliwości montażu (stojący, ścienny, podwieszany). Dodatkowo można wyposażyć je w czujnik CO₂ i czujnik wilgotności HR. Tego rodzaju rekuperatory dostępne są na stronie https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.
Kupujesz rekuperator powietrza? Nie zapomnij o tym!
Poza sprawnością rekuperatora, czyli odzyskiem ciepła, który ściśle związany jest z wymiennikiem ciepła i który w dużym stopniu pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu warto zwrócić uwagę także na kilka innych kwestii.
Niezwykle ważnymi parametrami rekuperatora są wydajność i spręż. Warto brać je pod uwagę łącznie, ponieważ gdy rośnie wymagany spręż wydajność urządzenia może maleć. W przypadku gdy rekuperator musi bowiem pokonać zbyt duży opór będzie tłoczyć mniej powietrza.
Dla wielu osób istotny może być także poziom hałasu generowany przez urządzenie. Warto też zwrócić uwagę na pobór mocy urządzenia, jego wymiary gabarytowe, miejsce wyprowadzenia i rozmiar króćców, a także możliwości automatyki rekuperatora.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.