Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Żywopłot to piękna, a przy tym niewymagająca w uprawie roślina. Jej pielęgnacja nie jest ani trudna, ani nie zajmuje również zbyt wiele czasu – najważniejsze jest jego regularnie przycinanie. Tu idealnie sprawdzą się sekatory, przydatna będzie również znajomość zasad przycinania roślin przed zimą.
Dlaczego należy przycinać żywopłot jesienią?
Prace w ogrodzie we wrześniu to dobry pomysł na skorzystanie z ostatnich chwil ładnej pogody, a także dobre rozwiązanie do tego by wszystkie prace, które są niezbędne do przeprowadzenia wykonać jeszcze przed nadejściem zimy. Szczególnie ważne jest przycinanie żywopłotu na jesień. Będzie on wyglądał zachwycająco tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio zadbany. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że żywopłot podobnie jak i wiele gatunków krzewów pozostawiony bez opieki, mając możliwość niekontrolowanego wzrostu, bardzo szybko marnieje, ponieważ pędy przestają rosnąć we właściwym kierunku, nachodząc na siebie wzajemnie. Dzięki regularnym cięciom można przywrócić im ich właściwy kształt, ograniczyć rozrost, a także pobudzić rośliny do kwitnienia w kolejnych latach. Dodatkowo takie zabiegi wzmacniają i zagęszczają rośliny oraz utrzymują w nienagannej formie.
Zgodnie z zaleceniami specjalistów żywopłot powinien być przycinany w okresie od września do połowy listopada, to jednak pamiętać o tym, że im szybciej zostanie to wykonane tyn lepiej. Na prowadzenie prac najlepiej wybierać ciepły i pogodny, koniecznie bezdeszczowy dzień. Nigdy nie należy przycinać żywopłotu gdy utrzymują się przez długi czas opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W takich warunkach praca będzie nie tylko nieefektywna, ale również może okazać się niebezpieczna.
Jak przycinać żywopłot?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że sposób przycinania żywopłotów zależny jest przede wszystkim od tego, z jakich roślin został on stworzony. Niezależnie jednak od tego, warto odpowiednio wcześnie przygotować sobie dobre urządzenia ogrodnicze, które ułatwią prowadzenie prac. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie narzędzia będącego połączeniem podkrzesywarki oraz sekatora na wysięgniku, dzięki czemu można wygodnie i bezpiecznie prowadzić pracę nawet w wyższych partiach roślin. Takie urządzenie jest lekkie i bardzo komfortowe w zastosowaniu, umożliwiając przy tym szybkie i precyzyjne usuwanie zbędnych gałązek. Oczywiście dobrym pomysłem będzie również korzystanie z klasycznych sekatorów w wersji spalinowej, elektrycznej lub też akumulatorowej. W przypadku żywopłotu, którego wysokość nie przekracza 1 m, można zastosować zwyczajne nożyce ogrodnicze. Warto jednak zwracać uwagę na to, by posiadały one specjalne wymienne ostrze przeznaczone wyłącznie do przycinania żywopłotów.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.