Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Często, chcąc zaoszczędzić lub po prostu szukając innowacyjnych rozwiązań, decydujemy się nieco odbiec od standardowych pokryć dachowych. W końcu, dom buduje się raz w życiu i można w tym przypadku nieco zaszaleć. Ważne, aby wszystko było robione z głową i oczywiście pod odpowiednim nadzorem.
Na dobór pokrycia powinniśmy się zdecydować mniej więcej na etapie tworzenia projektu domu. To w tej części przeprowadzane są wszystkie potrzebne obliczenia, które mają na celu zapewnienie całej konstrukcji stabilności i wytrzymałości. Chodzi tutaj głównie o dozwolony ciężar pokrycia, oszacowany na podstawie konstrukcji więźby dachowej. Omówmy więc po kolei różne rodzaje pokryć.
Dachówki ceramiczne i betonowe
Ten rodzaj pokryć zdecydowanie należy do najpopularniejszych i można zaobserwować go na dachach budynków już od setek lat. Jadąc na wakacje w kraje południowe, a mianowicie do Chorwacji czy Włoch, występuje duże prawdopodobieństwo, że dojrzymy tam małych miasteczek pokrytych w zupełności starymi dachówkami.
Użycie przymiotnika “starymi” wcale nie było przypadkowe. To, co charakteryzuje te pokrycia to bardzo długa żywotność, sięgająca setek lat. Oprócz tego, posiadają znakomitą odporność akustyczną oraz są szczelne. Przez wielu uważane są za dostojne i eleganckie, co w dużej mierze zawdzięczają swoim kształtom. Oczywiście materiały te również posiadają swoje mniej pozytywne cechy. Należą do nich przede wszystkim cena, a także wysoka trudność montażu i ich docinania pod skosy. Najnowsze projekty domów, w których liczba skosów i koszy jest wysoka, bardzo nie sprzyjają układaniu dachówek.
Pokrycia z blachy
Niezależnie od rodzaju, wszystkie pokrycia z tego materiału cechują się niską ceną. Nie oznacza to jednak, że są słabej jakości. Okazuje się, że tania blacha płaska, trapezowa, czy blachodachówka posiadają świetną szczelność i również długą żywotność. Po dokładnie przeprowadzonym w czasie produkcji procesie cynkowania, nie ma żadnej możliwości na pojawienie się korozji, a czas użytkowania takich materiałów na szczycie budynku sięga połowy wieku.
Warto zwrócić uwagę również na proces montażu i transport tych pokryć. Przyjeżdżają one do inwestorów w długich arkuszach umieszczonych na paletach, a ich wkręcanie do łat nie zajmuje dłużej niż jeden dzień. Ponadto, blacha jest artykułem cechującym się łatwym cięciem, więc bez problemu dekarze poradzą sobie nawet przy bardzo skomplikowanym kryciu.
Gonty i papy bitumiczne
Może się tak nie wydawać, ale te materiały również są często wybierane przez klientów. Są doskonale dźwiękoszczelne i lekkie, co sprawia, że więźba nie musi być nadmiernie wzmacniana. Stosuje się je jednak do dachów o mniejszych rozpiętościach, a to ze względu na konieczność wytworzenia pod nimi sztywnej konstrukcji. Samo w sobie pokrycie jest bardzo tanie, jednak koszty są generowane przez podłoże.
Gonty również charakteryzują się niesamowitymi wzorami i na dachu potrafią wyglądać bardzo dobrze. Stosuje się je w nowoczesnych projektach domów o niskim metrażu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.