Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Wentylacja jest obowiązkowym systemem, montowanym w zarówno gospodarstwach domowych, jak i halach, obiektach publicznych, magazynach i wszelkich zakładach pracy.
Jej głównym celem jest wymiana powietrza w budynku, dzięki czemu zapewnia pełną ochronę i bezpieczeństwo w przypadku ulatniającego się dymu lub powstałego zagrożenia pożarowego. Wśród wielu technologii i systemów wentylacji, szczególnie popularna jest tzw. wentylacja grawitacyjna, nazywana także „naturalną”.
Poniżej przybliżamy jej funkcjonalność, odpowiadając na trzy, podstawowe i najczęściej zadawane pytania.
W jaki sposób działa wentylacja naturalna?
Wentylacja naturalna nie wymaga żadnych, złożonych mechanizmów. Jak sama nazwa wskazuje jej założenia opierają się na naturalnej wymianie powietrza, które ma różną temperaturę wewnątrz i na zewnątrz budynku. Dlatego też najważniejszym elementem są prawidłowo wykonane przewody wentylacyjne oraz zainstalowane okna, które posiadają tzw. nawiewniki.
System naturalnej wentylacji bazuje na teorii, w której powietrze cieplejsze (o mniejszej gęstości) unosi się, a następnie wydostaje się na zewnątrz, ochraniając konstrukcję budynku. Wszystko to dobywa się z wykorzystaniem tzw. naturalnej siły wyporu, która umożliwia przedostawanie się powietrza przez pionowe przewody, montowane w kominach. Elementy te instalować można w niemalże każdym pomieszczeniu – tj. zarówno w lokalach pomocniczych, jak i sanitarnych.
Co ważne – siła podciśnienia uzależniona jest od tego jak wysoki jest przewód kominowy, jak duża jest różnica w temperaturach i w jaki sposób zastosowano samą wentylację. Dlatego też tak ważny jest wybór profesjonalnej i doświadczonej firmy, która dostosuje projekt pod wyzwania i wymagania budynku.
Jakie są zalety naturalnej wentylacji?
Naturalna wentylacja związane jest z szeregiem zalet. To one powodują, że system ten rośnie na popularności, pojawiając się chętnie we współczesnych zabudowaniach i projektach architektonicznych.
Wśród tych najczęściej wymienianych, są:
- Niskie koszty inwestycyjne,
- Uniwersalność – rozwiązanie to nie wymaga dużego metrażu, dzięki czemu można go zastosować w niemalże każdym, powstałym już projekcie,
- Brak kosztów związanych z eksploatacją,
- Jest to ekologiczny i naturalny system, który nie wpływa negatywnie na nasze środowisko,
- Ciche działanie,
- Rozwiązanie to nie wymaga zasilania, a cały system działa w sposób automatyczny.
Produkty dedykowane naturalnej wentylacji można znaleźć w sklepie firmowym D+H Polska – https://sklep.dhpolska.pl/kategoria/systemy-naturlanej-wentylacji/
Dlaczego wentylacja jest ważna?
Człowiek tylko w ciągu 60 minut wydziela do 20 litrów dwutlenku węgla. Ponadto w naszych domach ulatnia się wiele zapachów, pochodząc z np. kleju, środków czystości czy toksyn. Wentylacja więc nie jest luksusem, zarezerwowanym włącznie dla wąskiej grupy odbiorców. To wręcz obowiązek, który realnie przekłada się na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Niewłaściwa lub niesprawna wentylacja może powodować np. migreny, apatię, złe samopoczucie, alergie skórne, kichanie i alergie związane z układem oddechowym.
W dużym uproszczeniu więc – wentylacja usuwa z pomieszczenia zanieczyszczenia i drobnoustroje, które wpływają na samopoczucie, koncentrację i zdrowie (np. w przypadku osób ze skłonnością do alergii). Ponadto pozwala utrzymać dobry stan techniczny budynku, stanowiąc za podstawowe i niezbędne zabezpieczenie przez pożarem lub ulatniającym się dymem.
Bibliografia
[1] Wargocki, P. (2013). The effects of ventilation in homes on health. International Journal of Ventilation, 12(2), 101-118.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.