Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Oszczędność i niezależność. Oto dwa główne powody, które mogą Cię przekonać do zainwestowania w budowę studni głębinowej. To dobra alternatywa dla podłączenia się do publicznej sieci wodociągowej, a niekiedy jedyna możliwość poboru wody na potrzeby gospodarstwa domowego lub działalności gospodarczej. Wybierz także nowoczesną obudowę studni głębinowej z tworzywa. Czytaj dalej, a poznasz niezbędne informacje.
Proces budowania studni głębinowej
Aby odpowiednio przygotować się do budowy studni głębinowej, należy na samym początku wybrać lokalizację. Nie może być przypadkowa, ponieważ ważną kwestią jest konieczność zapewnienia braku kolizji z innymi elementami instalacji podziemnej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że maksymalna głębokość studni wynosi 30 metrów. Ponadto otwór powinien znajdować się przynajmniej 5 metrów od granicy działki oraz 7,5 metra od przydrożnego rowu z wodą.
Dodatkowo powinno wziąć się pod uwagę odległość studni głębinowej od szamb i kompostowników. Tu minimalna wartość wynosi 15 metrów. Co więcej, należy uwzględnić odległość otworu od drenażu rozsączającego. W przypadku ścieków oczyszczonych biologicznie jest to 30 metrów i 70 metrów od drenażu ze ściekami nieoczyszczonymi. Po wyznaczeniu lokalizacji można zacząć rozważać dalsze kwestie techniczne zbudowania studni.
Średnica otworu wykonanego metodą odwiertów powinna mieć średnicę mierzącą od 200 do 220 mm, aby mogła się w nim zmieścić rura osłonowa. Jej umieszczenie ma na celu bezpieczne przebicie się przez wody gruntowe do warstwy wodonośnej. W następnym etapie prac coraz głębszy otwór zabudowuje się rurami studziennymi wykonanymi z PCV. Tam, gdzie jest wolna przestrzeń między ścianami odwiertu a rurą, należy umieścić żwir filtracyjny. Ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba pamiętać o zastosowaniu dodatkowego materiału uszczelniającego, co umożliwia odcięcie wód gruntowych i opadowych.
Tak przygotowana studnia głębinowa pozwala przejść do etapu weryfikacji jej wydajności oraz określenia realnej głębokości. W tym miejscu procesu następuje tzw. pompowanie oczyszczające i trwa tak długo, aż woda zostanie pozbawiona mętnego koloru oraz wszelkich pozostałości ziemi. Gdy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, pozostaje wykonać wokół otworu wykop, gdzie zostanie zlokalizowana obudowa studni głębinowej. Jak ją wybrać? Podpowiadamy.
Sprawdź na: https://conplast.com.pl/obudowa-studni-glebinowej/
Zainwestuj w obudowę studni głębinowej z tworzywa
Powszechnie stosowanym dotąd rozwiązaniem były obudowy betonowe. Z czasem jednak zostały wyparte przez obudowy studni głębinowej z tworzywa. Dlaczego? Przede wszystkim są dużo lżejsze i łatwiejsze w montażu. Ich transport jest prosty, a proces instalacji rodzi mniej problemów natury logistycznej. Co więcej, przy rezygnacji z używania studni głębinowej, demontaż obudowy z tworzywa także trwa krócej i jest mniej inwazyjny dla środowiska.
Ponadto obudowy studni głębinowych, które zostały wykonane z polietylenu PEHD wykazują znakomitą szczelność. Dzieje się tak między innymi za sprawą wykorzystania w produkcji technologii formatowania obrotowego (rotomoulding). Takie produkty dostarcza na polskim rynku np. podpoznańska firma Conplast, która specjalizuje się w tworzeniu plastikowych zbiorników o różnym przeznaczeniu gospodarczym i użytkowym.
Sprawdź także plastikowe szambo na: https://conplast.com.pl/male-plastikowe-szambo/
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.