Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Meblowanie mieszkania czy domu nie należy do zbyt łatwych zadań. Przekonał się o tym zwłaszcza ten, kto musiał zmierzyć się z napiętym i niezbyt wysokim budżetem aranżacyjnym. Jednak to nie jedyne wyzwanie w tej dziedzinie! Dochodzą nam bowiem takie kwestie jak przemijająca moda, zmiana gustów, czy upływający czas, który nadgryza meble. Co wówczas zrobić? W sukurs przychodzą na szczęście meble z płyt laminowanych.
Czym właściwie są płyty laminowane?
Tego rodzaju elementy tworzące strukturę mebli wykonane są z reguły albo z płyty MDF (skrót z języka angielskiego, Medium Density Fibreboard — średniogęstapłyta z włókien drzewnych), albo z płyty wiórowej. W tym pierwszym przypadku materiał jest bardziej gęsty, a zarazem trwały. Oba materiały stanowiące budulec mebli, wytwarzane są w procesie prasowania włókien pochodzenia drzewnego. Do ich produkcji używa się również różnego rodzaju klejów oraz organicznych utwardzaczy.
Na czym polega laminowanie mebli?
Na opisane powyżej płyty nanosi się laminat, czyli nic innego jak okleinę, która uzyskana została w wyniku ścisłego połączenia celulozy, wcześniej zaimpregnowaną odpowiednio przygotowaną żywicą. Materiał ten ponadto poddawany jest dodatkowej obróbce termicznej oraz działaniu wysokiego ciśnienia.
Wiele możliwości laminatu
Współczesne meble laminowane dają naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o indywidualny dobór faktury, koloru czy wzorów. Mogą być gładkie lub chropowate, błyszczące lub matowe. Ba! Mogą imitować kamień, drewno, metal, a nawet lustro! Można na nich umieszczać przeróżne wzory, adekwatnie do potrzeb danego pomieszczenia — kuchni, łazienki, pokoju gościnnego, czy też pokoiku dziecięcego.
Dlatego wzory geometryczne, kwiaty, zwierzęta, zdjęcia, fototapety, postaci z bajek, i do tego wszystko to w dowolnych barwach. Nic, jeśli chodzi o wykończenie, nie stanowi najmniejszego problemu dla wzornika okleiny laminowanej.
Gdzie sprawdzą się meble laminowane?
Co więcej, meble laminowane sprawdzą się w każdym domowym pomieszczeniu. Nie groźne im wilgoć czy bardzo wysoka temperatura. Wytrzymają nawet 200 stopni C. Do tego, w przeciwieństwie do mebli lakierowanych, są odporne na otarcia i zarysowania. Łatwo też z nich zetrzeć oleiste plamy, które nie wchodzą w interakcję chemiczną z zaimpregnowanym materiałem.
Jakie są zalety mebli laminowanych? Podsumowanie
Przewag mebli laminowanych nad innymi produktami meblarskimi jest całkiem sporo. Oto najważniejsze z nich:
- ekologia — wykonane są z elementów pozostających po przetwórstwie drzewnym,
- ekonomia — są relatywnie tanie, poza tym okleinę można każdorazowo zmieniać przy niewielkim nakładzie finansowym,
- różnorodność — dają szerokie możliwości aranżacyjne dzięki zastosowaniu szerokiej gamy barw, wzorów oraz faktur,
- wszechstronność — świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu domowym. Łatwo też je przenosić między pomieszczeniami, gdyż są po prostu o wiele lżejsze od mebli typowo drewnianych,
- wytrzymałość — dzięki tej cesze, będą służyć latami, zachowując świeży wygląd.
Jak wybrać dobrego producenta mebli laminowanych
Dobry producent to taki, który ma bogate portfolio asortymentu meblowego oraz funkcjonuje nieprzerwanie na rynku meblarskim co najmniej od kilkunastu lat. Takim producentem bez wątpienia jest firma Akord, która działa z powodzeniem od 2005 roku – https://sklep.akord.net.pl/.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.