Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Ogrzewanie podłogowe i panele to nie najlepsze połączenie? Jeśli do tej pory tak sądziłeś, folie grzewcze na podczerwień sprawią, że zmienisz zdanie. Inny niż w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego sposób działania powoduje, że nie stanowią one zagrożenia dla drewnianych podłóg. To nie wszystko! Ogrzewanie na podczerwień zamontujesz także na ścianie lub suficie. Sprawdź, jak to zrobić.
Jak działają folie na podczerwień?
Aby zrozumieć, dlaczego folie grzewcze są bezpieczne dla drewna, warto poznać sposób ich działania. Za wytwarzanie ciepła w takich foliach odpowiadają grzałki z włókna węglowego zawierające grafit. Pod wpływem oporu elektrycznego powstaje w nich promieniowanie podczerwone.
Inaczej niż w przypadku innych systemów grzewczych, źródło ciepła nie nagrzewa powietrza bezpośrednio. Ciepło jest przekazywane do obiektów znajdujących się w otoczeniu – podłogi, ścian czy mebli, a następnie ogrzewa powietrze w pomieszczeniu.
Taki sposób działania sprawia, że folie grzewcze na podczerwień są efektywne mimo stosunkowo niewielkiej mocy (do ogrzewania domu z drewnianymi podłogami powinno się stosować folie o mocy nie większej niż 80 W/m2). Nie nagrzewają się również do wysokich temperatur – maksymalnie do ok. 27°C. Dzięki temu nie stwarzają ryzyka dla drewnianych podłóg. Możesz mieć pewność, że nawet po długim czasie deski czy panele nie staną się nadmiernie wysuszone i nie zmienią swojego kształtu.
Pod jakimi materiałami można układać folie na podczerwień na posadzce?
Folie grzewcze najczęściej wykorzystuje się w ogrzewaniu podłogowym, układając je na wylewce betonowej lub anhydrytowej. Montaż takich urządzeń grzewczych jest bardzo łatwy – większość prac możesz wykonać samodzielnie, powierzając jedynie elektrykowi zadanie podłączenia folii do instalacji.
Do ułożenia folii na podczerwień na podłodze potrzebne są podkład termoizolacyjny (który umieszcza się na wylewce), a także folia paroizolacyjna (układana na powierzchni). Ostatnią warstwą jest podłoga pływająca. Do jej wykonania możesz wykorzystać:
- panele winylowe;
- panele laminowane;
- deski;
- parkiet.
Na jakich ścianach i sufitach można montować folie na podczerwień?
Miejscem montażu folii na podczerwień mogą być także odpowiednio przygotowane ściana lub sufit. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. wówczas, gdy pomieszczenie jest niewielkie i wypełnione meblami, przez co nie jesteś w stanie pokryć foliami zalecanych 80% podłogi. Ogrzewanie sufitowe i ścienne może być głównym źródłem ciepła lub dodatkowym, wykorzystywanym w razie awarii głównego systemu ogrzewania czy w szczególnie chłodne dni.
Do montażu folii na podczerwień nadają się ściany pokrywane płytami gipsowo-kartonowymi. Schemat montażu jest w takim przypadku następujący:
- na ścianie mocuje się stelaż pod płytę g-k;
- stelaż wypełnia się izolacją, np. wełną mineralną;
- za pomocą taśmy przymocowuje się folię grzewczą tak, by ściśle przylegała do stelaża;
- po zamocowaniu folię podłącza się do instalacji elektrycznej;
- jako kolejną warstwę układa się folię paroizolacyjną;
- na końcu należy przykręcić płyty gipsowo-kartonowe do stelaża.
W przypadku ogrzewania sufitowego montaż folii odbywa się w podobny sposób. Ważne jest, by pamiętać, że folie grzewcze na podczerwień nadają się do mocowania w sufitach podwieszanych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych.
Jak zapewnić efektywne ogrzewanie za pomocą folii grzewczych?
Gdy projektujesz system grzewczy z wykorzystaniem folii na podczerwień, pamiętaj o kilku zasadach:
- do montażu pod panelami i innymi podłogami z drewna należy wybierać folie grzewcze o mocy nie większej niż 80 W/m2 – przy większej mocy powierzchnia podłogi będzie się zbyt mocno nagrzewać, a panele lub deski mogą zostać uszkodzone;
- powierzchnia folii grzewczych powinna być taka, by pokrywały one około 80% powierzchni podłogi;
- folii grzewczych nie powinno się umieszczać pod meblami i innymi elementami zamocowanymi na stałe – promieniowanie podczerwone może powodować ich nadmierne rozgrzewanie;
- ogrzewanie sufitowe jest mniej efektywne niż ogrzewanie podłogowe ze względu na unoszenie się ciepłego powietrza do góry – w takich systemach warto zastosować folie o większej mocy, np. 140 W/m2;
- przy niektórych rodzajach podłóg nie należy montować folii grzewczych – dotyczy to np. miejsc, w których znajdują się materiały termoizolacyjne.
Folie grzewcze na ścianie, suficie czy podłodze – co wybrać?
Niezależnie od tego, gdzie zamontujesz folie grzewcze, będziesz mógł korzystać z zalet, jakie daje ogrzewanie podczerwienią. Są to:
- zdrowe, przyjazne dla domowników powietrze z minimalną ilością kurzu i alergenów;
- szybkie osiąganie optymalnej temperatury w pomieszczeniu i utrzymywanie jej przez długi czas;
- bezobsługowe działanie – wystarczy ustawić odpowiednią temperaturę na termostacie, a system grzewczy sam zadba o idealne warunki;
- brak konieczności dostarczania gazu czy paliwa.
Oprócz tego każde z wybranych przez Ciebie rozwiązań ma swoje dodatkowe zalety. W przypadku ogrzewania na podczerwień zamontowanego pod panelami poczujesz komfort, jaki daje chodzenie po ciepłej podłodze. Ogrzewanie sufitowe i ścienne pozwoli Ci zaoszczędzić miejsce, które standardowo trzeba by przeznaczyć na grzejnik – taki montaż sprawdzi się również wtedy, gdy brakuje Ci miejsca na podłodze.
Szukasz folii grzewczych odpowiednich do montażu pod panelami lub płytami gipsowo-kartonowymi? Zapoznaj się z ofertą folii grzewczych od Kril&Blöhm!
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.