Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Budując dom trzeba zdawać sobie sprawę z tego jak ważny jest w całej konstrukcji nie tylko sam fundament, ale coś bez czego wszystko w naszym domu narażone byłoby na ulewne deszcze, upały i porywy wiatru. Mowa oczywiście o dachu, czyli elemencie bez którego nie wyobrażamy sobie domu. Jak się jednak buduje dach i co wchodzi w jego skład? Wiedzieliście, że jeśli chodzi o pokrycie dachowe, to występują tam kontrłaty dachowe, które zapewniają dachom nie tylko trwałość, ale i odpowiednią wentylację. Dzisiaj chcielibyśmy przyjrzeć się zagadnieniu związanemu z kontrłatami i po krótce Wam o nich opowiemy.
Jak kontrłaty sprawdzają się jeśli chodzi o pokrycie dachowych
Przygotowując się do zaprojektowania konstrukcji dachu, musimy przede wszystkim znać wymiary łat i dostosować je do kąta nachylenia dachu. Bez tego nasz dach nie tylko będzie stabilny i wytrzymały, ale również może zatrzymywać wilgoć co powoduje zagrzybienie.
Kontrłaty są odpowiedzialne za kilka ważnych czynników związanych z działaniem naszego dachu:
- Wentylacja: Kontrłaty zapewniają przestrzeń między pokryciem dachowym a deską kontrłatową lub rusztami dachowymi. Dzięki temu powietrze może swobodnie krążyć, co pomaga w usuwaniu wilgoci i ogranicza ryzyko gromadzenia się pary wodnej, która mogłaby powodować zagrzybienie i inne problemy związane z wilgocią, czyli konkretniej to o czym wspominaliśmy wyżej.
- Izolacja termiczna: Tworząc warstwę izolującą między pokryciem dachowym a deską kontrłatową, kontrłaty pomagają w ograniczeniu transferu ciepła i chłodu między wnętrzem budynku a otoczeniem, co wpływa na efektywność energetyczną, a dzięki temu mamy w domu cieplej lub chłodniej w zależności od pory roku. Ważne jest też, że wspiera pokrycie dachu w izolacji.
- Wzmocnienie konstrukcji: Kontrłaty dodatkowo wzmocniają strukturę dachu, tworząc warstwę podparcia dla materiału pokrycia dachowego. To może być szczególnie ważne w przypadku cięższych pokryć, takich jak dachówki ceramiczne czy kamienne. Jeśli do opracowania dachu wykorzystujemy konkretnego typu dachówki, które są ciężkie, to kontrłata może okazać się niezastąpiona.
Jak wygląda poprawne rozmieszczenie łat dachowych
Przede wszystkim, żeby kontrłata działała tak jak powinna, to ważne jest, żeby rozmieścić ją w sposób taki, który będzie najodpowiedniejszy.
Ważny jest np. interwał rozmieszczania, czyli odstępy między łatami, które powinny wynosić w okolicy 30-40 cm w poziomie i 20-30 cm w pionie. Wszystko w zależności od materiału oczywiście.
Kontrłaty powinny być też rozmieszczone równomiernie i powinny zostać wysunięte poza krawędź dachu, aby ułatwić odpływ wody.
Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat kontrłat i ich zastosowań, to zapraszamy do zapoznania się z artykułem ze strony: maldrew.com.pl
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.