Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Każdy gotowy projekt domu kupiony w pracowni architektonicznej wymaga adaptacji, ponieważ przy ich przygotowywaniu, zwłaszcza w obliczeniach dotyczących konstrukcji budynku, uwzględniono średnie wartości dla parametrów podłoża i klimatu. Zanim projekt zostanie zatwierdzony do realizacji przez właściwy urząd w procesie pozyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy, musi zostać dostosowany do warunków właściwych dla konkretnego miejsca, na którym będzie realizowana inwestycja, czyli działki.
Komu najlepiej zlecić adaptację?
Ponieważ adaptacja projektu polega na dostosowaniu go do działki, jej wykonanie najlepiej powierzyć lokalnemu architektowi. Będzie on znał specyfikę terenu, na którym ma być realizowany projekt domu, i będzie wiedział, na co zwrócić szczególną uwagę. Bardzo prawdopodobne jest, że taka osoba posiada miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub warunki w najbardziej popularnych lokalizacjach albo dzięki stałym kontaktom z urzędem gminy lub starostwem, może je szybko pozyskać. Warunkiem koniecznym do zrobienia ważnej adaptacji jest to, aby architekt, którego wybierze inwestor, posiadał uprawnienia projektowe i aktualne zaświadczenie o członkostwie w Izbie Architektów lub Inżynierów Budownictwa. Od momentu adaptacji osoba ta ponosi odpowiedzialność za wszystkie dane w projekcie.
Podstawowy zakres adaptacji projektu
Pierwszym i najważniejszym zadaniem w procesie adaptacji projektu jest sprawdzenie, czy konstrukcja budynku jest odpowiednia do parametrów działki. Uwzględnia się przy tym właściwości fizyczne gleby i klimatu, położenie działki i planowanego budynku względem drogi oraz szczegółowe zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub warunków zabudowy. Architekt adaptujący dostosowuje też projekt do istniejącej na parceli infrastruktury i wyznacza obszar oddziaływania inwestycji na sąsiednie posesje. Analizuje warunki gruntowe i wodne i dostosowuje do niech zaprojektowaną izolację. Przelicza parametry konstrukcyjne z uwzględnieniem wartości właściwych dla danej działki aby sprawdzić, czy konstrukcja spełnia odpowiednie normy obciążeniowe lub ją do nich dostosować. Przegląda też właściwości techniczne pozostałych instalacji – elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej i w razie potrzeby je modyfikuje. W zakresie adaptacji projektu domu mieści się także zagospodarowanie działki, czyli oprócz wyznaczenia na niej obrysu budynku także wytycznie podjazdu i ścieżek, wyznaczenie miejsc na składowanie odpadów, a jeśli istnieje taka potrzeba – również szamba, dodatkowych miejsc postojowych lub budynków. Architekt adaptujący określa także obszar oddziaływania obiektu i umieszcza to w dokumentacji projektowej przeznaczonej do złożenia w urzędzie. Doświadczeni architekci, którzy świadczą usługi na wysokim poziomie, dbają także o to, by w komplecie dokumentów znalazło się poświadczenie uprawnienia inwestora do budowy na danej nieruchomości i innych załączników.
Modyfikacje projektu na etapie adaptacji
Obowiązkowa adaptacja projektu to najlepszy czas na wprowadzenie zmian, które mają na celu dopasowanie go do wymagań rodziny, która zamieszka w nowym domu. Chodzi zazwyczaj o ścianę pomiędzy kuchnią a salonem – czyli zlikwidowanie tej ściany lub dodanie, przesunięcie lub usunięcie innych ścian wewnętrznych. Możliwe są na tym etapie takie czynności, jak adaptacja strychu, powiększanie lub pomniejszanie okien, dobór innego wykończenia elewacji i tym podobne. Tego typu modyfikacje, nawet jeśli wydają się doskonałymi pomysłami, warto skonsultować z architektem, a jeśli mają one stanowić zmiany w instalacjach, to także z innymi fachowcami. Niektóre propozycje inwestora mogą się okazać nietrafione, sprawiające kłopoty w czasie użytkowanie budynku lub nieopłacalne.
Osobną grupą są zmiany, które stanowią ingerencję w konstrukcję budynku. Przede wszystkim będą one miały wpływ na koszt adaptacji projektu i mogą nawet wypaść drożej niż cena zakupionego gotowego projektu. Znajdują się tu takie przekształcenia, jak dodawanie lub likwidacja kondygnacji, czy zwiększanie lub zmniejszanie powierzchni zabudowy. Poza tym, że są drogie, to do ich wprowadzenia potrzebna jest zgoda autora projektu, więc trzeba się upewnić, że inwestor ją posiada. Duże biura projektowe, w tym pracowania architektoniczna Z500, wydają takie zgody bezpłatnie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.