Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w ostatnich miesiącach ogromnym zainteresowaniem, wszystko przez zmiany, które mają wejść w życie od 1 kwietnia 2022 roku. Bardzo korzystne zasady rozliczania nadwyżek energii elektrycznej, które produkujemy w miesiącach letnich, sprawiają, że panele słoneczne zapewniają szybki zwrot i uniezależniają nas od ceny energii elektrycznej. Jakie są wady i zalety przydomowych elektrowni słonecznych? Czy w dalszym ciągu opłaca się ich montaż?
Fotowoltaika inwestycją o bardzo szybkim czasie zwrotu
W czasach szalejącej inflacji i niskiego oprocentowania lokat bankowych inwestycja w fotowoltaikę wydaje się być bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Trudno aktualnie znaleźć w pełni bezpieczną lokatę, która zapewni nam 100% zwrotu w terminie 7-8 lat, a tak sprawa wygląda w przypadku paneli słonecznych. Ich montaż zwraca się właśnie w takim okresie, a później możemy liczyć na czysty zysk.
Fotowoltaika uniezależnia nas od podwyżek cen prądu. Kilka dni temu ogłoszono, że od 1 stycznia ceny prądu wzrosną o 20%, ale to nie koniec złych wiadomości. Przeglądając ceny na światowych giełdach energii wyraźnie widać, że w najbliższych latach, a może nawet miesiącach czekają nas kolejne duże podwyżki, które jeszcze bardziej skrócą czas zwrotu całej instalacji
Jakie są wady i zalety paneli słonecznych?
Instalacje fotowoltaiczne zapewniają dostęp do darmowego prądu, a według specjalistów raz zamontowane powinny spokojnie wytrzymać 25-30 lat. To sprawia, że możemy liczyć na ogromne oszczędności, które zapewnimy sobie, decydując się na fotowoltaikę w domu. Panele można montować zarówno na dachach, jak i gruncie. Są wytrzymałe na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i całkowicie bezpieczne dla otoczenia.
Czy panele fotowoltaiczne posiadają jakieś wady? Tak, ale jest ich bardzo mało. Koszt początkowy montażu instalacji jest dość duży. Średniej wielkości elektrownia o mocy 4-5 kW, która powinna pokryć potrzeby 3-4 osobowej rodziny to koszt rządu 18-25 tys. Warto jednak podkreślić, że właściwie od razu po montażu przestajemy płacić rachunki za prąd, a całość zaczyna szybko się zwracać.
Dla wielu osób wadą może być fakt, że prąd produkowany jest wyłączni za dnia. Z drugiej jednak strony korzystając z obecnego systemu rozliczeń nadwyżek, to, co wyprodukowaliśmy w nadmiarze latem, możemy odebrać przez następny rok. Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli latem, powinny one wyprodukować prąd, który wystarczy nam na całą zimę.
Czy są jakieś alternatywy dla fotowoltaiki?
Prąd możemy wytwarzać nie tylko ze słońca, ale także wiatru czy pary wodnej. Dzięki elektrowniom wiatrowym w naszym kraju pozyskuje się coraz więcej energii. Niestety są one trudno dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, który chciałby obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną.
W ostatnim czasie pojawiają się doniesienia, że naukowcy z USA odkryli technologię, która pozwala pozyskiwać prąd z pary wodnej znajdującej się w powietrzu. Choć całość wygląda bardziej niż obiecująco, to mimo wszystko są to dopiero pierwsze wzmianki i rozwój całej technologi zajmie z pewnością kilka kolejnych lat.
Pomimo kilku obiecujących projektów to właśnie fotowoltaika jest najpopularniejszym i najbardziej dostępnym sposobem, by za darmo pozyskiwać energię elektryczną. To ekologiczne, bezpieczne i niezwykle skuteczne narzędzie, dzięki któremu uniezależniamy się od cen prądu na kolejne kilkanaście lat. Pomimo dużego wkładu własnego całość zwraca się bardzo szybko i bez wątpienia jest to inwestycja, która jest warta naszej uwagi.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.