Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Nowoczesne rozwiązania dla domów jednorodzinnych, domków letniskowych czy innych nieruchomości nie tylko chronią środowisko, ale przede wszystkim pozwalają zaoszczędzić pieniądze przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu mieszkania w budynku. Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku wszystkich nowych technologii, pytanie brzmi, ile z tych zalet jest reklamowanych dla tych produktów, a ile jest rzeczywistych. Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne jest zrozumienie, jak działają systemy takie jak fotowoltaika, rekuperacja, czy pompy ciepła.
Czym jest fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania energii. Jest to najprostsza forma produkcji energii elektrycznej i polega na przetwarzaniu promieniowania słonecznego na prąd elektryczny (prąd stały) za pomocą paneli fotowoltaicznych. Wytworzona energia elektryczna trafia następnie do falownika (inwertera), gdzie jest przetwarzana na prąd zmienny, który może zasilić cały dom.
Wytworzona nadwyżka energii trafia do sieci w celu późniejszego wykorzystania przez konsumentów. Ten sposób pozyskiwania energii ma przewagę nad energią pozyskiwaną z innych alternatywnych źródeł (wiatr, pływy oceaniczne czy biomasa). Można go stosować niemal wszędzie, a uzyskana energia zależy od natężenia promieniowania słonecznego na powierzchni Ziemi, które zmienia się w zależności od pory dnia, pory roku, warunków atmosferycznych i szerokości geograficznej.
Moc instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników: wielkości dachu lub wolnego gruntu, stopnia nasłonecznienia powierzchni dachu, nachylenia dachu, zacienienia. Jeśli warunki są mniej sprzyjające, takie jak cień lub dach skierowany na wschód lub zachód, należy wybrać jednostkę o wyższej mocy, aby spełnić określone zapotrzebowanie na moc.
Warto pamiętać, że pompa ciepła, rekuperacja czy instalacje fotowoltaiczne są urządzeniami, które rzadko ulegają awariom. Warto jednak wiedzieć o tym, że regularny serwis przedłuża żywotność każdego z urządzeń – przeczytamy na stronie jednej z firm instalacyjnych: https://sanerga.pl/serwis/ (źródło).
Na czym polega rekuperacja powietrza?
Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Tradycyjna wentylacja naturalna opiera się na wentylacji kominowej, ale ma wiele wad, w tym chłodzenie domu i brak możliwości usuwania wilgoci z pomieszczenia. Wymiana ciepła to wentylacja mechaniczna, oparta na ruchu powietrza wytwarzanego przez maszynę, urządzenie to nazywane jest wymiennikiem ciepła.
Rekuperatory kontrolują ruch powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczeń oraz odzyskują ciepło z ogrzanego, ale zanieczyszczonego, wilgotnego, nasyconego dwutlenkiem węgla powietrza. Innymi słowy, odzysk energii to system, który zastępuje zużyte zanieczyszczone powietrze w Twoim domu czystym, świeżym powietrzem, jednocześnie odzyskując część ciepła, które już się nagromadziło.
Rekuperacja nie tylko pozwala na ogrzanie świeżego powietrza wdmuchiwanego do domu, ale również oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń i alergenów. jest to istotna zaleta w stosunku do typowej metody otwierania okien. Ponadto nie martwisz się o sąsiadów, którzy spalają wątpliwe paliwo w piecach lub środowisku, ponieważ filtry odzysku wpuszczą tylko czyste powietrze do twojego domu.
Zasada działania pompy ciepła
Działanie pompy ciepła polega na przekazywaniu energii z otoczenia, tzw. dolnego źródła ciepła budynku, tak aby mógł on efektywnie zasilać swój system grzewczy, tzw. górne źródło ciepła, które może być wykorzystane zarówno do ogrzewania oraz do produkcji ciepłej wody użytkowej. Pierwszym zadaniem dla pracy urządzenia jest odbieranie i przesyłanie energii z otoczenia, jeśli odbywa się to z gruntu, wówczas należy użyć roztworu glikolu, jeśli jest to powietrze, wówczas energia otoczenia przekazywana jest bezpośrednio do obiegu czynnika roboczego.
Wykorzystując otrzymane ciepło, czynnik chłodniczy odparowuje w urządzeniu zwanym parownikiem. Następnie pary czynnika roboczego trafiają do sprężarki napędzanej energią elektryczną, gdzie wzrasta ich temperatura, a następnie ciepło przekazywane jest do skraplacza, z którego jest dostarczane do obiegu grzewczego. W efekcie para czynnika roboczego skrapla się i przechodzi w stan ciekły pod wysokim ciśnieniem, a na końcu ciśnienie spada i cykl się kończy.
Wszystkie powyższe rozwiązania można łączyć, aby uzyskać jeszcze większe oszczędności. Pompa ciepła będzie pobierać energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych, gdy panele fotowoltaiczne wygenerują najwięcej energii elektrycznej. Jednocześnie będzie darmowym źródłem zasilania centralnego ogrzewania domu. Z drugiej strony rekuperacja pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Oznacza to, że do utrzymania żądanej temperatury trzeba wytworzyć mniej energii cieplnej. Dzięki tej współpracy zwrot z inwestycji we wszystkie systemy będzie szybszy.
Więcej informacji znaleźć można na Sanerga.pl
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.