Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czy możliwe jest samodzielne zamontowanie paneli słonecznych? Ludzie chętnie podejmują się samodzielnego montażu, jeśli tylko jest to możliwe. Warto jednak wcześniej wiedzieć, na co trzeba uważać, by nie narażać życia swojego ani innych. W związku z tym, czy możliwe jest samodzielne zamontowanie paneli słonecznych?
Jak w przypadku każdej instalacji elektrycznej, tutaj także występuje ryzyko porażenia prądem. Przy wyjściu falownika AC230V wytwarza się bowiem napięcie, które zagraża człowiekowi w podobnym stopniu, jak standardowe instalacje znajdujące sie na terenie obiektu. Jednak już po stronie prądu stałego występuje napięcie wysokości 1000V, które stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Dlatego podczas podłączania fotowoltaiki trzeba zachować szczególną ostrożność i dbać o bezpieczeństwo. Największe niebezpieczeństwo występuje w ciągu dnia, z tego powodu najlepiej zabrać się za to późną porą, gdy panele nie wytwarzają żadnego napięcia. A wszystkie połączenia instalacji powinna wykonywać osoba, która posiada uprawnienia SEP do 1000 V. Do tego, jeśli fotowoltaika do samodzielnego montażu ma zostać umieszczona na dachu lub znacznych wysokościach, to dana osoba powinna posiadać także odpowiednie przeszkolenie oraz sprzęt umożliwiający wykonanie tego zadania. Należy także zwracać uwagę na panującą pogodę i unikać wykonywania pracy podczas opadów ze względu śliski dach.
Jeśli chodzi już o sam montaż, to na początek warto skonsultować sie z inżynierem budowlanym w celu sprawdzenia, czy dach ma możliwość utrzymania dodatkowego ciężaru. Przeważnie jest on konstruowany tak, by posiadał pewną rezerwę, która powinna w danym wypadku wystarczyć. Sama instalacja bowiem nie przekracza wagi ok. 14kg/m2. Na tym etapie istotne jest także sprawdzenie trwałości konstrukcji oraz jakości wykonania montażu. Ważne jest bowiem, by elementy montażowe były odporne na zniszczenie, a cała konstrukcja na wiatr.
Jest parę ważnych kwestii, o których trzeba pamiętać przed samym montażem paneli. Zakres pochylenia wynosi 30-45 stopni, a najlepiej skierować je w kierunku południa. Dzięki temu można osiągnąć najlepsze efekty. Im bardziej na północ, tym większy powinien być kąt nachylenia. Gdy skieruje się panele na zachód czy wschód, to ich wydajność spada nawet do 60%. Lepiej wtedy zdecydować się na umiejscowienie całej instalacji w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim, by zminimalizować te straty. Sam kąt nachylenia jest też zależny od pory roku. Latem bowiem warto zdecydować się na 30 stopni, a zima na 50 stopni, dzięki czemu efekt działania instalacji wzrasta i kilka procent.
Jeśli natomiast dach jest płaski, to warto dodać tutaj konstrukcję montażową, dzięki której kąt nachylenia będzie większy i zwrot instalacji stanie sie szybszy. Gdy panele pozostaną w płaskiej pozycji, to ich wydajność spada o 20-30%. W takiej sytuacji można skorzystać z dwóch rozwiązań. Konstrukcji balastowej lub inwazyjnej. Dodatkowo warto pamiętać o tym, by rzędy znajdowały się od siebie w odległości minimum potrójnej wysokości poprzedniego rzędy.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.