Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Nie jest tajemnicą, że instalacje fotowoltaiczne z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Na rozwiązanie to stawiają zarówno posiadacze domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorcy, a nawet rolnicy. Propozycja jest bardzo ekologiczna, aczkolwiek to aspekty finansowe przemawiają do sporej większości ludzi. Prawda jest taka, że dzięki niej możliwe jest zaoszczędzenie sporej ilości pieniędzy w dłuższej perspektywie. No właśnie, tak mówi wiele osób, a jak wygląda rzeczywistość? Sprawdź sam, czy w naszym kraju instalacja fotowoltaiczna jest w pełni opłacalna?
Instalacja fotowoltaiczna – co trzeba wiedzieć na temat kosztów?
Wiele osób uznaje, że instalacja fotowoltaiczna to swoistego rodzaju inwestycja. Z kolei inwestowanie to działanie, które ma sens wyłącznie wtedy, kiedy w przyszłości możliwe będzie czerpanie z tego korzyści finansowych. W związku z tym warto rozłożyć proces zakupu fotowoltaiki na czynniki pierwsze. Na samym starcie konieczne jest samo zakupienie instalacji, co jest podstawowym kosztem inwestycji. Nie bez znaczenia są także koszty montażu, które również nie należą do najmniejszych. Czy na tym koniec? Niestety nie, konieczne jest także doliczenie ceny przyłącza energetycznego oraz wzięcie pod uwagę kosztów administracyjnych. Właśnie dlatego trzeba przyznać, że zdecydowana większość kosztów instalacji fotowoltaicznej musi zostać poniesiona już na samym początku.
Z jakimi benefitami wiąże się instalacja fotowoltaiczna?
Kiedy instalacja fotowoltaiczna zostanie uruchomiona, rozpocznie się wytwarzanie energii elektrycznej. Prąd ten może zostać zużytkowany na własne cele lub też sprzedany operatorowi. Z pewnością nie zdziwi cię fakt, że uzysk energii elektrycznej jest zależny przede wszystkim od warunków pogodowych. W związku z tym na największą ilość prądu możesz liczyć w cieplejszych okresach. W tym momencie warto wspomnieć o tym, jak długo instalacja fotowoltaiczna jest w stanie działać. Wszystko zależne jest od tego, na jakiego producenta się zdecydujemy, aczkolwiek najwyższej jakości systemy będą w stanie funkcjonować ponad 25 lat. Co to oznacza? Oczywiście to, że przez ten okres będziesz w stanie liczyć na korzyści energetyczne, a koszty eksploatacyjne instalacji są zbliżone do zera. W związku z tym zakup systemu fotowoltaicznego to nic innego jak inwestycja długoterminowa.
Jakie aspekty oddziałują na opłacalność fotowoltaiki?
- Koszt paneli fotowoltaicznych. Aktualnie producentów paneli fotowoltaicznych jest coraz więcej, dlatego ich cena także jest znacznie korzystniejsza niż jeszcze kilka lat temu. Warto zaznaczyć, że prognozy jasno mówią, że elementy te będą w dalszym ciągu taniały.
- Koszta montażu. Montaż paneli fotowoltaicznych to zadanie, które wymaga zarówno odpowiedniego sprzętu, jak i umiejętności. To, na jaką firmę postawisz, zależne jest wyłącznie od ciebie, ale w tej kwestii nie warto oszczędzać.
- Cena prądu. Podpunkt ten może zdziwić wiele osób, aczkolwiek aktualne ceny prądu w dużej mierze wpływają na opłacalność samej instalacji. Wraz ze wzrostem kosztów prądu, opłacalność systemu robi się większa.
- Dofinansowania. Dofinansowania do fotowoltaiki to coś, co sprawia, że rozwiązanie to staje się o wiele korzystniejsze. Oferują je gminy, państwo, a nawet Fundusze Europejskie.
Jak widać, wszystko wskazuje na to, że instalacja fotowoltaiczna to świetne rozwiązanie, które jest w pełni korzystne. Jeśli jednak w dalszym ciągu masz co do tego wątpliwości, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest kalkulator fotowoltaiki. Dzięki niemu przekonasz się, że ta propozycja to po prostu strzał w dziesiątkę.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.