Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Zgodnie z wprowadzonym przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt zmiany ustawy odległościowej, zapisy reguły ograniczających możliwości wznoszenia elektrowni wiatrowych w Polsce zostały znacząco złagodzone. Im szybciej zostanie on przekazany do prac w parlamencie, tym wcześniej wybudowane zostaną nowe turbiny. Nowa ustawa ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.
Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce
Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce był bardzo dobry aż do 2016 roku, kiedy to uchwalono tzw. ustawę 10H – dotyczącą inwestycji w zakresie elektrowni wiatrowych. Przepisy z niej wynikające zostały opracowane pośpiesznie i pochopnie. W niewielkim stopniu regulowały zasady funkcjonowania w branży wiatrowej, natomiast niemal całkowicie przystopowały dynamiczny wcześniej rozwój tej gałęzi OZE w kraju. Ustawa 10H nakazywała bowiem oddalenie turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych o minimum 1,5-2 km, co w praktyce uniemożliwiło budowę nowych elektrowni w praktycznie całej Polsce. Realizowano wyłącznie te inwestycje, które uzyskały niezbędne pozwolenia jeszcze przed datą nowelizacji. Ich liczba była jednak zbyt niska, aby spełnić zapotrzebowanie na zieloną energię.
Budowa farm wiatrowych w Polsce
Zmiana przepisów jest konieczna, aby ułatwić inwestorom budowę farm wiatrowych. Wzrost produkcji energii z wiatru może sprawić, że Polska w dużym stopniu uniezależni się od surowców rosyjskich. Nowa ustawa ma zostać uchwalona w najbliższych miesiącach, a gospodarzem całego projektu jest resort rozwoju technologii. Prace nad jego realizacją znajdują się obecnie na zaawansowanym etapie. Sam rząd zapowiadał zmianę niekorzystnych przepisów wielokrotnie, jednak ostatecznie żadne działania nie zostały do tej pory sfinalizowane. Zapowiedzi o zniesieniu ograniczeń zapowiadano przez wiele miesięcy, ale ustawa odległościowa wciąż ogranicza polskim inwestorom możliwość rozwoju lądowej energetyki. Nowe elektrownie nie powstają, przez co konieczny jest regularny serwis łopat turbin wiatrowych wybudowanych wcześniej oraz utrzymywanie ich w nienagannym stanie.
Nowe przepisy w kontekście energetyki wiatrowej
Obecnie opracowywany projekt zakłada istotną liberalizację zasad 10H na poziomie gminnych samorządów, które będą mogły wyznaczać inne odległości swoich inwestycji od obiektów mieszkalnych. W założeniach ma to się odbywać poprzez uchwalanie planów miejscowych dla ustalonych obszarów oddziaływania elektrowni wiatrowych, na podstawie prognoz środowiskowych. Odległość ta nie może być jednak mniejsza niż 500 m. Dodatkowo przewidywane są specjalne zasady konsultacji w przypadku takich planów, realizowanych z gminami sąsiadującymi oraz lokalnymi społecznościami. Inwestorzy muszą jednak pamiętać, jak ważne są regularne inspekcje łopat, przeglądy okresowe czy prace pomiarowo kontrolne. Takie usługi powinni realizować wyłącznie doświadczeni specjaliści, do których należy zespół pracowników firmy Teton. Serwisowanie turbin wiatrowych musi się odbywać z wykorzystaniem odpowiednich metod i sprzętów, w tym technik dostępu linowego oraz alpinistyki przemysłowej.
Oczekiwanie na zmiany w branży wiatrowej
Zdecydowana większość inwestorów oczekuje jak najszybszej zmiany polskiego prawa, która pozwoli na łatwiejszą budowę wiatraków. Do zwolenników wprowadzenia nowych regulacji należą mieszkańcy różnych województw, zwłaszcza podkarpackiego. Najwięcej przeciwników takich zmian występuje w województwie pomorskim, jednak również tam zdecydowana większość opowiada się za wprowadzeniem projektu w życie. Jeżeli zmiany w branży nastąpią, inwestorzy będą musi zadbać o odpowiedni stan swojej infrastruktury. Przy nowych zasadach duże znaczenie będzie miała szybka reakcja na wszelkie awarie. Odpowiednio wczesna naprawa łopat elektrowni wiatrowych uchroni je przed kosztownymi zniszczeniami, a kompletny serwis wiatrów zapewni długą żywotność. Niezależnie jednak od zakresu przyszłych inwestycji, wzrost produkcji energii wiatrowej na lądzie powinien być zdecydowanym priorytetem dla rządu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.