Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Płyta fundamentowa jest w wielu przypadkach korzystnym rodzajem fundamentu przewyższającym tradycyjne ławy fundamentowe. Ma wiele zalet j i jest najlepszym wyborem przy trudnych warunkach gruntowych. To jednak nie wszystko. Jedną z dodatkowych korzyści jest możliwość połączenia płyty fundamentowej z systemem grzewczym. Jak to działa i czym dokładnie jest płyta fundamentowa grzewcza?
Na płycie fundamentowej, jeśli jest ona dobrze wykonana, równo wybetonowana, można bezpośrednio układać posadzkę. Nie ma w tym wypadku konieczności układania podłogi na gruncie, jak w przypadku tradycyjnych fundamentów. A gdyby tak pójść jeszcze dalej i połączyć fundamenty z ogrzewaniem? Technologia płyty fundamentowej daje taką możliwość.
Niektórzy inwestorzy przy budowie domów decydują się na połączenie płyty z systemem ogrzewania. Budowa takiej grzewczej płyty fundamentowej nie odbiega tak bardzo od budowy zwykłej płyty bez ogrzewania. Płyta nie różni się, jeśli chodzi o rodzaj zastosowanego zbrojenia i zaprawy betonowej. Konieczne jest jedynie pozostawienie określonych elementów podczas wykonywania wylewki betonowej oraz zapewnienie dostępu do nich poprzez wykonanie włazu w podłodze.
W płycie zabetonowane będą elementy takie jak ocynkowane stalowe rury oraz agregat z elektrycznymi grzałkami do ogrzewania bądź w przypadku wodnego systemu grzewczego, nagrzewnica wodna. Płyta fundamentowa posiada zatem w tym wypadku kanały grzewcze. Musi mieć ona odpowiednia grubość, która powinna wynosić minimum około 25 centymetrów.
Jak działa grzewcza płyta fundamentowa?
Ocynkowane rury umieszczone w konstrukcji mają za zadanie rozprowadzać ciepło i nagrzewać cała płytę. Ta akumuluje wytworzone ciepło i stopniowo oddaje je do pomieszczeń. Obieg powietrza w rurach odbywa się dzięki działaniu wentylatora agregatu grzewczego. Powietrze przedostaje się przez znajdująca się w nim nagrzewnicę i osiąga niezbędną do ogrzania płyty temperaturę. System wymaga wykonania kompletnej termoizolacji na podkładzie z chudego betonu.
Dlaczego system grzewczy w połączeniu z płytą fundamentową jest tak skuteczny?
Podstawowa zaleta takiego rozwiązania wynika bezpośrednio z właściwości betonu użytego w konstrukcji fundamentu. Ma on bardzo dobre właściwości zatrzymywania ciepła. Nagrzana płyta fundamentowa oddaje w tym wypadku dokładnie tyle ciepła, ile jest w danym momencie niezbędne do nagrzania pomieszczeń do określonej temperatury, działając jak akumulator ciepła. Po zaprzestaniu nagrzewania cała płyta wychładza się dopiero po kilku dniach.
Należy przy tym oczywiście pamiętać, że aby system grzewczy z wykorzystaniem płyty fundamentowej działał w ten sposób, niezbędne będzie stosowanie odpowiednich sterowników, które zapewnią prawidłową jego obsługę. To dzięki nim ogrzewanie będzie oddawać odpowiednie ilości energii cieplnej niezbędnej do osiągnięcia zadanej temperatury. Po zaprogramowaniu termostatu będziemy mogli utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, ciesząc się nowoczesnym, łatwym w obsłudze systemem ogrzewania.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.