Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Budownictwo jest branżą poszukującą coraz lepszych rozwiązań, między innymi w kwestii izolacji. Stosowane dotąd nieprzepuszczalne preparaty z polistyrenu czy wełny mineralnej okazały się niewystarczające. Do nowoczesnych technik izolacyjnych należy zastosowanie poliuretanu, który wręcz nie ma sobie równych. Dlaczego materiał ten charakteryzuje się tak dobrą izolacją? O tym poniżej.
Największe zalety poliuretanu
Jak już wspomniano, poliuretan w kwestii izolacji nie ma sobie równych. Jest to materiał należący do grupy elastomerów, który zdobył popularność dzięki możliwości wszechstronnego zastosowania. W zależności od przeznaczenia do preparatów poliuretanowych dodaje się odpowiednią mieszankę komponentów. Dzięki temu materiał zyskuje określone właściwości fizykochemiczne.
Poliuretan wykorzystuje się między innymi do produkcji płyt termoizolacyjnych oferowanych przez firmę Gór-Stal. Jego wytrzymałość na zmiany temperatur i wilgoć sprawiają, że jest jednym z najczęściej polecanych materiałów przez firmy budowlane. Poliuretan jest odporny także na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, olejów czy smarów. Z tego powodu stanowią doskonałą izolację ścian czy dachów.
Do pozostałych zalet poliuretanu należy zaliczyć:
- łatwość formowania,
- możliwość obróbki mechanicznej,
- niewielka waga,
- możliwość odlewania precyzyjnych elementów.
Swoją izolacyjność poliuretan zawdzięcza przede wszystkim odpowiedniej strukturze. Preparaty produkowane na jego bazie to mieszanki poliolu i izocyjanianu. Połączenie ich płynnej postaci wywołuje reakcję chemiczną, dzięki której powstaje materiał o jednorodnej i stałej strukturze, wytrzymałej na różne czynniki zewnętrzne.
Płyty czy pianka z poliuretanu — co wybrać?
Dobrą izolację ścian i dachów uzyskuje się poprzez zastosowanie pianek lub płyt poliuretanowych. Zarówno jeden, jak i drugi materiał doskonale radzi sobie z zatrzymywaniem ciepła, zimna i wilgoci na zewnątrz budynku. Który z nich jest lepszy?
Płyty poliuretanowe wykorzystuje się głównie do ocieplania dużych powierzchni budynków, takich jak ściany. Ich montaż jest dosyć łatwy i szybki, dzięki czemu praca przebiega niezwykle sprawnie. Płyty poliuretanowe to gotowe produkty, jednak w razie potrzeby można poddawać je obróbce mechanicznej. Dzięki temu zostają dopasowane do określonych kształtów ścian czy dachu. Pianka poliuretanowa natomiast, dzięki płynnej postaci może być w łatwy sposób rozprowadzana w trudno dostępnych miejscach i załamaniach. Obydwa materiały są lekkie i łatwe w montażu, co niezwykle przyśpiesza prowadzenie prac ociepleniowych.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.