Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Z zasady, działki są dobrym sposobem na inwestowanie. Oczywiście nie chodzi o kupowanie jakichkolwiek działek i liczenie, że w przyszłości ich cena wzrośnie. Mimo, że najprawdopodobniej w większości przypadków tak faktycznie będzie, to za każdym razem przed inwestycją w ziemię, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. W tym artykule skupimy się na korzyściach płynących z inwestycji w grunty, ziemię, tereny czy działki. Dla uproszczenia będziemy używać nazwy działki inwestycyjne.
Potencjał wzrostu wartości działki
Jeżeli działka leży w obszarze dynamicznego wzrostu liczby ludności, np. na terenie rozwijającego się miasta, to możesz spać spokojnie, wartość takiej działki będzie rosnąć wraz ze zwiększającą się liczbą ludności miasta. Dlaczego tak jest? Ludzie potrzebują gdzieś mieszkać, korzystają z usług, muszą gdzieś pracować itd. To pociąga za sobą szereg inwestycji w budownictwo mieszkaniowe, biurowce czy centra handlowe i obiekty użyteczności publicznej, jak np. przychodnie czy urzędy miasta. Lista tego typu nieruchomości jest bardzo długa, a to znaczy, że Twoja działka inwestycyjna z biegiem lat będzie budziła coraz większe zainteresowanie nie tylko wśród deweloperów.
Długoterminowa stabilność inwestycji
Ceny nieruchomości, to nie rollercoaster. Są zdecydowanie bardziej stabilne niż ceny akcji czy kryptowalut i jednocześnie mają tendencję stabilnego wzrostu. Ryzyko, że z dnia na dzień działka straci całą swoją wartość, praktycznie nie istnieje. Jeżeli myślisz o bezpieczeństwie finansowym na lata, to właśnie angażowanie środków pieniężnych w działki z potencjałem inwestycyjnym może przynieść bardzo dobre efekty.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego
Zakładając pozytywny scenariusz, inwestując w różne aktywa, twój kapitał sukcesywnie wzrasta. Jeżeli nie myślałeś o tym wcześniej, to w pewnym momencie powinieneś się zacząć zastanawiać na dywersyfikacją portfela inwestycyjnego. Jednym z filarów takiego portfela powinny być właśnie nieruchomości, między innymi działki inwestycyjne. Wśród wszystkich dostępnych nieruchomości, wydaje się, że dobrze wybrane działki mają największy potencjał inwestycyjny i mogą przynieść największe zyski biorąc pod uwagę twój czas i zaangażowanie. Dlaczego tak jest? Choćby dlatego, że jakiekolwiek budynki wymagają regularnych nakładów finansowych na bieżącą eksploatację, remonty itp. Sytuacja wygląda inaczej, gdy nieruchomość jest wynajęta, ale wcale nie musi tak być. Działka po prostu leży i czeka na dobry moment, w którym postanowisz ją spieniężyć.
Twoja działka, to kontrola inwestycji
Przyjmijmy, że prowadzisz biznes, jest to np. zakład produkcyjny. Jeżeli budynki zakładu wybudowałeś na swojej działce, to możemy przyjąć, że masz dużo większą kontrolę na biznesem, niż gdybyś np. wynajmował od kogoś nieruchomości, w których prowadzisz działalność. Teoretycznie, właściciel nieruchomości może ci w każdej chwili powiedzieć, że już nie przedłuży umowy najmu na kolejne lata. Przy dużym zakładzie, zmiana jego lokalizacji może grozić bankructwem firmy.
W sytuacji gdy działka należy do ciebie, masz pełną kontrolę nad tym co na niej budujesz i nikt cię z niej nie wyrzuci. Poza tym, jeżeli działka ma odpowiednio dużą powierzchnię, to w razie potrzeby, masz możliwość w dowolnym momencie rozbudowywania twojego zakładu. W związku z tym, będąc właścicielem działki zabezpieczasz przyszłe inwestycje firmy i zmniejszasz ryzyko jej upadku.
Podsumowanie
Przemyślany zakup działki, to dobry sposób na rozpoczęcie inwestycji w nieruchomości. Niewielkie nakłady finansowe w porównaniu z budynkami powodują, że ryzyko utraty płynności finansowej jest niewielkie. Jednocześnie, w niezabudowanej działce inwestycyjnej drzemie duży potencjał i jest on tym większy im lepsza jest lokalizacja danego terenu.
Pamiętaj, decyzję o inwestycji podejmujesz sam. Ten artykuł ma jedynie na celu uświadomienie ciebie jakie możliwości inwestycyjne daje mniejszy lub większy kawałek ziemi w dobrej lokalizacji.
Udanych inwestycji.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.