Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Chociaż energia słoneczna stała się w ostatnich latach gorącym tlenem, a jej produkcja wzrosła w ciągu minionego roku niemal dwukrotnie, panele fotowoltaiczne stosunkowo często bywają mylone z kolektorami słonecznymi. Jednak oprócz wizualnego podobieństwa i wykorzystywania energii czerpanej ze słońca chodzi o dwie zupełnie inne technologie. Na czym polega różnica pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi? Wyjaśniamy!
Fotowoltaika
Większość efektownych, lśniących instalacji obserwowanych na dachach polskich domów jednorodzinnych to panele fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest produkcja energii elektrycznej. Dzieje się to za sprawą kryształów krzemu stanowiących półprzewodnik. Pod wpływem fotonów elektrony poruszają się, tworząc prąd stały. Energia trafia do urządzenia zwanego inwerterem lub falownikiem solarnym, gdzie jest przemieniana na prąd zmienny.
Następnie energia elektryczna ulega autokonsumpcji w gospodarstwie domowym. W przypadku nadwyżek może zostać magazynowana w domowym akumulatorze bądź przekazana do sieci w ramach net-bilingu bądź net-meteringu.
Co ważne, instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej wydajna przy dużym nasłonecznieniu, ciepłej, ale niegorącej temperaturze powietrza, wynoszącej około 25 stopni Celsjusza, natomiast w czasie zachmurzenia również pracuje, choć zmniejszą o nawet kilkadziesiąt procent wydajnością.
Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne działają na zupełnie innych zasadach. Ich zadaniem nie jest wytwarzanie energii elektrycznej a ciepła. Promieniowanie UV zamienione na ciepło może stanowić wsparcie dla domowego ogrzewania, ale w praktyce służy głównie do wytwarzania ciepłej wody użytkowej.
Kolektory słoneczne nie osiągają swojej największej wydajności ze względu na intensywność promieniowania słonecznego, ale na fakt, że są bezpośrednio naświetlane, a co za tym idzie nagrzewane. Sprawdzają się więc w trakcie słonecznej pogody, czyli głównie w okresie wiosennym i letnim. Zimą ich rola jest znikoma nie tylko ze względu na krótsze dni.
Przeznaczenie kolektorów słonecznych sprawia, że często można je nabyć w zestawie z kompatybilnymi zbiornikami na ciepłą wodę. Od paneli słonecznych różnią się więc technologią i węższym zastosowaniem.
Chcesz zarabiać na fotowoltaice i dysponujesz nieużywanymi gruntami rolnymi o powierzchni co najmniej 2 hektarów? Rozważ dzierżawę działki pod fotowoltaikę. Umowa z inwestorem takim jak firma Green Genius oznacza stały i stabilny dochód przez co najmniej 29 lat!
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.