Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Giętarki do rur to jedne z podstawowych maszyn, znajdujących zastosowanie w przemyśle obróbki metalu.
Biorąc pod uwagę znaczną różnorodność obrabianych materiałów, w dużych warsztatach i halach produkcyjnych znajdziemy zwykle przynajmniej kilka rodzajów tego typu urządzeń, a użycie danego modelu jest podyktowane nie tylko wymogami jakościowymi i wielkością produkcji, ale także rodzajem obrabianego materiału.
Przyglądając się ofercie uznanych sklepów z maszynami do obróbki metalu, łatwo można dojść do wniosku, że „giętarka do rur” to bardzo ogólne pojęcie. Jakie zastosowanie mają poszczególne warianty giętarek?
Giętarki do rur – podział
Ze względu na obsługę, giętarki do rur należy dzielić na:
- manualne,
- elektryczne,
- pneumatyczne,
- hydrauliczne.
Mając na uwadze system sterowania, należy mówić też o następujących wariantach:
- NC,
- CNC,
- bezobsługowe (zrobotyzowane).
Najbardziej szczegółowy podział jest stosowany ze względu na konstrukcję maszyny. Pod tym względem, wyróżniamy giętarki: prasowe, rolkowe, matrycowe, trzpieniowe i indukcyjne.
Zastosowanie poszczególnych typów giętarek
- Giętarki prasowe, składające się ze stołu roboczego, stacjonarnych matryc i prasy hydraulicznej, należą do najprostszych tego typu maszyn. Używane są w procesach, w których nie jest wymagana duża dokładność. Najczęstsze zastosowanie giętarek prasowych to wykonywanie prostych łuków.
- Giętarki rolkowe są już bardziej złożone. Wykorzystują 3 lub nawet 4 rolki, które odpowiadają za zginanie przechodzącego między nimi materiału – rury lub profilu. Takie maszyny najczęściej służą do wykonywania łuków o znacznym promieniu.
- Giętarki matrycowe, nazywane też beztrzpieniowymi, zapewniają dużą precyzję i wysoką powtarzalność, a przy tym – są łatwe do kontrolowania. Takie urządzenia są wyposażone w kilka matryc: zaciskową, dociskową i promieniową. Są używane do wykonywania systemów instalacyjnych, uchwytów, poręczy, ram i klatek bezpieczeństwa (stosowanych w sportach motorowych).
- Giętarki trzpieniowe to nic innego, jak giętarki matrycowe z dodatkowym trzpieniem, który jest wprowadzany do wnętrza rury i wygina się razem z nią. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja: w kosmonautyce i lotnictwie i przemyśle motoryzacyjnym.
- Giętarki indukcyjne wykorzystują matryce i specjalne cewki indukcyjne, które nagrzewają metal w miejscu zgięcia. Najczęściej używa się ich do produkcji dużych elementów, stosowanych w różnych gałęziach przemysłu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.