Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Fotowoltaika w ciągu ostatnich lat biła rekordy popularności, zwłaszcza w sektorze mikroinstalacji. Nieustające podwyżki cen prądu spowodowały to, że coraz więcej gospodarstw domowych zdecydowało się na inwestycję w odnawialne źródła energii. Panele słoneczne to opcja korzysta dla środowiska i niebywale modna.
Instalacja fotowoltaiczna – co trzeba wiedzieć?
Instalacja fotowoltaiczna jest rozsądną inwestycją w przyszłość. Jej działanie bezpośrednio wpływa na opłacalność takiego systemu. Panele słoneczne stanowią główny koszt całego zakupu, do tego doliczyć należy koszty profesjonalnego montażu. Niekiedy doliczyć też trzeba, koszt przyłącza energetycznego, wymiany liczników na dwustronne czy też wszelkie koszty administracyjne. Właściciel domu jednorodzinnego musi więc liczyć się z dosyć dużym wydatkiem. Dobrą wiadomością jest jednak to, że można skorzystać z dofinansowania takiego zakupu. Po rozpoczęciu działania instalacji fotowoltaicznej będzie ona wytwarzała energię elektryczną, która może być zużyta na bieżące potrzeby domostwa czy też odsprzedana operatorowi sieci energetycznej.
Uzysk energii zależy od panujących warunków pogodowych. Największą ilość energii instalacja wytwarza w ciągu dnia, zwłaszcza w miesiącach letnich. Gospodarstwa domowe zużywają jej dużą ilość wieczorami, w miesiącach chłodniejszych. Jak widać, cały proces produkcji i zużycia nie jest optymalny. Co ważne, po montażu paneli fotowoltaicznych można się cieszyć ich działaniem nawet ok. 25 lat. W tym właśnie czasie fotowoltaika przynosi korzyści energetyczne, a przy tym jej koszty eksploatacji są niewielkie. Co pewien czas wystarczy tylko wymienić uszkodzone elementy elektryczne. Montaż paneli słonecznych jest więc inwestycją długoterminową.
Fotowoltaika – co zrobić z nadwyżkami prądu?
Niezaprzeczalną zaletą fotowoltaiki jest jej niezawodność oraz opłacalność. Nie można się więc dziwić, że domowych elektrowni słonecznych przybywa w błyskawicznym tempie. Oprócz zwrotu poniesionych wydatków w krótkim czasie i zmniejszeniu wysokości rachunków ogromnym atutem inwestycji jest możliwość uniezależnienia się od dostawcy prądu. Jest to ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to ceny prądu szybują do góry. Właściciele domów zużywający wytwarzany prąd na własne potrzeby, zazwyczaj nie wiedzą co zrobić z jego nadwyżkami? Często zdarza się, że w ciepłe dni panele produkują dużą ilość energii, natomiast w pochmurne i deszczowe, jej niewystarczającą ilość. Problemy te rozwiązuje domowy magazyn energii.
Jakie są zalety magazynów energii?
System magazynowania energii przypomina dużą baterię czy powerbank. To w nim można przechowywać bezpiecznie energię i w razie potrzeby sięgnąć po nią i zużyć na bieżące potrzeby. Systemy te składają się zazwyczaj z szeregu akumulatorów, elektronicznego układu sterowania, falownika i układu sterowania systemem termicznym w obudowie. Przechowywanie nadmiaru energii jest niezwykle ważne dla optymalnego wykorzystania systemu paneli fotowoltaicznych. Urządzenia te generują oszczędności, sprawiają, że sieci są bardziej wydajne i dochodzi do zmniejszenia emisji z paliw kopalnych. Jakie jeszcze zalety mają magazyny energii?
- Równoważenie obciążenia elektrycznego – wytworzona nadwyżka przechowywana jest w urządzeniu w celu zużycia w okresie szczytowego zapotrzebowania,
- Magazynowanie energii stwarza rezerwuar energii – będzie ładowany, kiedy zapotrzebowanie jest niska, natomiast produkcja wysoka, po czym uwalniany, w momencie wzrostu zapotrzebowania i obniżenia się produkcji,
- Stały dostęp do prądu – bez względu nawet na ekstremalne warunki pogodowe, czy przestój generatora,
- Niezależność energetyczna – samodzielna produkcja energii pozwala na uniezależnienie się od sieci energetycznej, jak i rozwiązuje problem stale rosnących cen,
- Uniwersalność – domowy magazyn energii może być użyty także tam, gdzie niema dostępu do sieci energetycznej. Jest częstym wyborem do działek czy domów letniskowych,
- Troska o środowisko – domowy magazyn energii wykorzystujący odnawialne źródło energii jest świetnym sposobem na obniżenie rachunków, jak i zatroszczenie się o środowisko naturalne.
Domowy magazyn energii jest przyszłością każdej prywatnej nieruchomości. Dzięki niemu, właściciele domów jednorodzinnych stają się uniezależnieni od zakładów energetycznych, a przy tym są też chronieni, przed przerwami w dostawie prądu. Magazyny stanowią też zabezpieczenie przed stale rosnącymi cenami prądu. Ich używanie umożliwia optymalne zużycie wytworzonej energii, bez konieczności odkupowania prądu z sieci w wyższej cenie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.