Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Pojęcie „inteligentny dom” pojawiło się w naszym kraju stosunkowo niedawno. System centralnej automatyki domowej dopiero od kilku lat gości na Polskim rynku. Z uwagi na wysoką cenę nie jest jeszcze tak popularny, jak na Zachodzie, jednak zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników – a to ze względu na ogromne korzyści, jakie oferuje. Możliwość zautomatyzowania wielu rutynowych czynności, jakie wykonujemy każdego dnia, stanowi wielką oszczędność czasu, a ponadto zapewnia pełne bezpieczeństwo.
Inteligentny dom sprawdza, czy zamknięte są wszystkie drzwi i okna podczas naszej nieobecności w mieszkaniu. Wyłączy za nas światło, które jest włączone w pustym pokoju, uzbroi alarm, kiedy wychodzimy, wyłączy dopływ gazu, jeśli czujniki wykryją jego obecność w pomieszczeniach itd. Równie przydatny jest system sterowania ogrzewaniem, dający wymierne korzyści finansowe.
Możliwości inteligentnego domu
System automatyki domowej oferuje wiele bardzo przydatnych funkcji. Można do niego podłączać różne urządzenia pochodzące od wielu producentów, bez obawy o niekompatybilność. Po zainstalowaniu na smartfonie odpowiedniej aplikacji można z dowolnego miejsca na świecie oglądać na ekranie wszystko to, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności i na bieżąco sterować urządzeniami podłączonymi do systemu. Bardzo wygodną opcją jest sporządzenie harmonogramu dnia i tygodnia, według którego system będzie sam kierować naszym inteligentnym domem. A sterować można prawie wszystkim: żaluzjami, oknami, drzwiami, kinem domowym, TV, odkurzaczem, pralką, ekspresem do kawy, kosiarką, oświetleniem, gniazdami elektrycznymi, ogrzewaniem ściennym, sufitowym i podłogowym, kotłami CO, pompą ciepła, wentylacją, rekuperacją, klimatyzacją, monitoringiem, systemem alarmowym, sauną i SPA, basenem, systemem nawadniania ogrodów, przydomową oczyszczalnią ścieków, a nawet ładowarką samochodu elektrycznego. A wszystko to z udziałem tylko jednego urządzenia: tabletu, smartfona lub interaktywnego panelu ściennego.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem
Sterowanie ogrzewaniem pozwala uzyskać spore oszczędności, ponieważ kiedy wychodzimy z domu, system obniża panującą we wnętrzu temperaturę, przełączając ogrzewanie na tzw. tryb „poza domem”. Zmniejsza ponadto bieg wentylacji i obniża rolety. Dzięki czujnikom pogodowym temperatura w pomieszczeniach dostosowana jest do warunków panujących na zewnątrz. Sterowanie ogrzewaniem pozwala również uzyskać ciepłą wodę użytkową o określonej temperaturze w zadanej porze dnia i nocy. Dzięki aplikacji zainstalowanej na smartfonie czy tablecie można przed powrotem do domu zwiększyć w nim temperaturę, aby był nagrzany, kiedy do niego dotrzemy. Jakby tego było mało – istnieje możliwość ustawienia innej temperatury w każdym pomieszczeniu! Z reguły w sypialni jest to 19 stopni Celsjusza, w salonie: 21, a w łazience – 23.
Energooszczędność
Inteligentne ogrzewanie pozwala na spore oszczędności. Latem, podczas upałów lub zimnych wieczorów używa się klimatyzacji. Jeżeli system wykryje otwarte okno, automatycznie wyłącza chłodzenie lub grzanie, aby zmniejszyć zużycie energii. Podczas sezonu grzewczego, za każdym razem, kiedy przebywamy poza domem, system obniża temperaturę w pomieszczeniach i przywraca ją, kiedy wracamy, czyli ogrzewa pomieszczenia jedynie wtedy, kiedy jest to konieczne.
System automatyki domowej zyskuje coraz większą popularność, ponieważ w inteligentnym domu żyje się naprawdę komfortowo.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.