Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Stan powietrza w Polsce, szczególnie w sezonie grzewczym to gorący temat, który spędza sen z powiek większości ekologów. Wszechobecny smog i smród spalanych śmieci to problem większości naszego kraju, z którym należy walczyć. Na szczęście rosnąca świadomość na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego sprawia, że coraz więcej osób stara się zmienić swoje nawyki i wprowadzić do swojej codzienności rozwiązania ograniczające emisję spalin i trujących dymów. Jednym z rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, są pompy ciepła. Czy urządzenia te mogą poprawić jakość powietrza? Czy pompy ciepła naprawdę są tak dobre dla środowiska? Odpowiadamy.
Jak bardzo zanieczyszczone jest polskie powietrze?
Statystyki dotycząca jakości powietrza w naszym kraju są nieubłagane. Według nich Polska jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw Europy. Co więcej aż 36 spośród 50 miast świata o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza znajduje się właśnie w Polsce. Sytuacja ta związana jest z wieloletnią tradycją palenia w tzw. kopciuchach oraz słabą jakością paliw. Rozwiązaniem, a przynajmniej ograniczeniem tego problemu może być odejście od tradycyjnych sposobów ogrzewania na te zdecydowanie bardziej ekologiczne. Jednak czy należą do nich pompy ciepła?
Jaka jest opinia społeczeństwa na temat pomp ciepła?
W Internecie krążą różne opinie na temat pomp ciepła. Większość osób zainteresowanych tematem wie, że profesjonalne urządzenia, takie jak pompy ciepła APP Energy Kielce to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tradycyjny piec węglowy. Nie brakuje jednak opinii osób, które są przekonane, że pompy ciepła trują i są tak samo szkodliwe, jak tradycyjne metody grzewcze. Jak jest w rzeczywistości?
Czy pompy ciepła są ekologiczne?
Nie będziemy ukrywać, że każde działanie człowieka w jakimś stopniu oddziałuje na środowisko. W końcu nawet najbardziej ekologiczna żywność musi zostać przywieziona do sklepu z użyciem paliwa, a samochody ekologiczne pobierają prąd z elektrowni. Nie oznacza to jednak, że każdy produkt jest tak samo szkodliwy dla środowiska, a proekologiczne życie to często właśnie sztuka wyboru „mniejszego zła”.
W przypadku wszystkich dostępnych źródeł ogrzewania pompy ciepła uznawane są za jedne z bardziej ekologicznych rozwiązań, ponieważ:
- nie generują zanieczyszczeń w trakcie pracy;
- w ok. 80% wykorzystują odnawialne źródła energii, takie jak woda, powietrze oraz grunt;
- pozwalają na obniżenie emisji CO2 do atmosfery;
- przy połączeniu z fotowoltaiką pompa ciepła działa bez jakiejkolwiek ingerencji w środowisko.
Czy pompa ciepłą to droga inwestycja?
Poszukując odpowiedzi na pytanie dotyczące ceny inwestycji najlepiej jest skontaktować się z doświadczonym dostawcą pomp ciepła ze swojego regionu. W przypadku Kielc i okolic będzie to, chociażby firma https://www.appenergy-kielce.pl/, czyli Fotowoltaika APP Energy Kielce, z siedzibą przy ul. Bohaterów Warszawy 6/7G w Kielcach, tel: 603 243 885. Kontaktując się bezpośrednio z wykonawcą, możemy poznać dokładną cenę instalacji, uwzględniającą nasze potrzeby i warunki mieszkaniowe.
Warto jednak dodać, pompy ciepła nie są tak kosztowną inwestycją, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że urządzenie zwraca się już po około 5 latach, a przy odpowiedniej modernizacji budynku nawet wcześniej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że montaż pompy ciepła może zostać dofinansowany przez programy rządowe, takie jak, chociażby Czyste Powietrze.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.