Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Miejsce, w którym cała rodzina się spotyka podczas wspólnych posiłków, może wygodnie usiąść i porozmawiać. Czasem może być to oddzielne pomieszczenia, częściej jednak jest to wyodrębniona przestrzeń w salonie lub kuchni. Jej najważniejszymi elementami jest stół i wygodne krzesła. Oczywiście chodzi o jadalnię, która coraz częściej stanowi istotny element aranżacji wnętrz. Jak urządzić funkcjonalną jadalnię? Na co zwróci uwagę przy wyborze mebli?
Jakie meble do klasycznej jadalni?
Jadalnia w dużych domach i willach to zazwyczaj oddzielne pomieszczenie lub przestrzeń skomunikowana z kuchnią, lub salonem, lub z kuchnią i salonem jednocześnie. Takie rozwiązanie daje najwięcej możliwości przy aranżacji wnętrza. Sercem klasycznej jadalni jest oczywiście stół, którego rozmiar powinien być dopasowany do wielkości pomieszczenia, oraz liczby osób, które chcesz ugościć przy nim. Do stołu muszą być również odpowiednio dobrane krzesła. W klasycznej jadalni powinno się znaleźć również miejsce na komodę lub przeszkloną witrynę, w której można przechowywać elegancki serwis stołowy. Na komodzie można postawić dodatki i lampę nadające wnętrzu charakteru.
Styl jadalni powinien współgrać z aranżacją pozostałych pomieszczeń. Jeśli więc lubisz nowoczesne wnętrza o minimalistycznym charakterze, wybierz do jadalni prosty stół z drewna i metalu, który znajdziesz na stronie https://furniro.pl/. Elementem dekoracyjnym takiego wnętrza może być ceglana ściana i prosta drewniana komoda i krzesła.
Dla miłośników bardziej przytulnych wnętrz znacznie lepiej będzie pasować jadalnia w stylu skandynawskim o jasnych wnętrzach i prostych dodatkach. Miłośnicy klasyki zaś powinni postawić na stół i tapicerowane krzesła.
Kącik jadalny w kuchni, czy w salonie – jak zagospodarować przestrzeń?
We współczesnym budownictwie coraz rzadziej jadalnia stanowi oddzielne pomieszczenie. Zazwyczaj kącik jadalny aranżowany jest w kuchni lub salonie. W mieszkaniach i domach, gdzie salon jest połączony z kuchnią, jadalnia stanowi zazwyczaj element harmonizujący obie przestrzenie. Takie rozwiązania jest obecnie najchętniej stosowane przez architektów i projektantów wnętrz. Stół usytuowany w pobliżu kuchni ułatwia podawanie posiłków zarówno na co dzień, jak i przy różnych imprezach. Umożliwia również przebywanie z gośćmi podczas gotowania posiłków. Dodatkowo elegancko zaaranżowana przestrzeń jadalna, jest strefą pośrednią między przestrzenią roboczą – kuchnią a wypoczynkową salonem. W takim układzie styl jadalni musi współgrać zarówno z kuchnią, jak i strefą wypoczynkową.
W starszym budownictwie trzeba wybrać, gdzie będzie się znajdować strefa jadalna. Zazwyczaj kącik ze stołem, gdzie na co dzień spożywane są posiłki, aranżowany jest w kuchni. Zależnie od jej wielkości może być to osobny stół umieszczony np. pod oknem, jak i mały składany blat zamontowany do ściany i rozkładany jedynie na czas posiłków.
Przestrzeń jadalną można zaaranżować również w salonie, szczególnie jeśli w kuchni jest zbyt mało miejsca. W takiej sytuacji jadalnia powinna być wydzielona od strefy wypoczynkowej i nawiązywać do niej jedynie stylistycznie.
Stół i krzesła do jadalni – co wybrać?
Wybór stołu do jadalni jest zależny od kilku czynników. Przede wszystkim przestrzeni, jaką dysponujesz. Pamiętaj, że wokół stołu należy pozostawić odpowiednio dużo miejsca, by można było spokojnie przy nim usiąść oraz wstać z krzesła. Powinno to być mniej więcej 75 cm, jeśli zaś z tyłu znajdują się szafki, to odległość ta powinna wynosić nawet 110 cm. Ważna jest również przestrzeń przy stole, by podczas posiłków każdy mógł wygodnie siedzieć i jeść powinien posiadać około 60 cm, przy stołach okrągłych może być nieco mniej. Właśnie dlatego stoły okrągłe są szczególnie polecane do niewielkich kącików jadalnych. Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem są okrągłe stoły z częściowo składanym blatem z jednej lub dwóch stron. Jeśli planujesz organizować duże spotkania rodzinne, czy z przyjaciółmi zadbaj o duży stół, przy którym wszyscy swobodnie się pomieszczą.
Kolejną kwestią jest wybór krzeseł. Możesz zdecydować się na wybór kompletu stołu z krzesłami lub dobrać je oddzielnie. W tym wypadku ważne jest dopasowanie wysokości krzeseł do wysokości stołu. By krzesła były wygodne, ich siedzisko powinno znajdować się 30 cm poniżej blatu oraz około 40-49 cm nad ziemią. Oparcie zaś powinno wystawać około 20 cm nad blat, co zapewni komfort podczas siedzenia i spożywania posiłków. Dobór stylistyki zależy od aranżacji całego wnętrza. W kuchni sprawdzają się proste krzesła z drewna lub tworzywa. W salonie lub eleganckiej jadalni znacznie lepiej będą się prezentować krzesła tapicerowane.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.