Urządzenie domku letniskowego nie zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Najważniejsze jest to, aby w tym miejscu można było beztrosko wypoczywać i cieszyć się bliskością przyrody. Drogie wyposażenie takiej nieruchomości może prezentować się nieco pretensjonalnie, a w dodatku będzie przyciągać złodziei.
Inaczej niż w domu
Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że urządzanie domku letniskowego, to nie to samo, co urządzanie domu, w którym mieszka się na co dzień. W takich miejscach raczej nie sprawdza się styl industrialny lub minimalistyczny. Lepiej postawić na wnętrze przytulne i w wakacyjnym klimacie. Nic dziwnego, że większość osób, urządzając domek letniskowy, decyduje się na styl rustykalny. Niezobowiązujący, sielski klimat najbardziej przecież do niego pasuje!
Zastanawiasz się, jak umeblować domek letniskowy? Takie zadanie sprawi wiele radości osobom kreatywnym. W końcu można nieco popuścić wodze wyobraźni! O ile w miejskim mieszkaniu lub domu, na ogół z rezerwą sięgamy po meble czy dodatki w żółtym czy pomarańczowym kolorze, o tyle miejsce, w którym wypoczywa się latem, aż prosi się o radosne, słoneczne barwy.
Meble, które się sprawdzą
Masz zamiar wykorzystać swoje stare meble? Jeśli każdy z nich jest z innego kompletu, nie musisz wcale się tym przejmować. Wystarczy, że pomalujesz je tym samym kolorem, by wyglądały jak stylowy zestaw. Jednak wcale nie musisz decydować się tylko na jeden kolor – bardzo duże meble lepiej pomaluj farbą w jaśniejszym kolorze lub odcieniu. Dzięki temu unikniesz wrażenia optycznego przytłoczenia przestrzeni. Możesz śmiało łączyć różne odcienie niebieskiego i bieli – to idealne zestawienie dla nadmorskich domków letniskowych. Sprawdzi się też biel i delikatna zieleń, jasny róż i beż.
Jeśli chcesz urządzić domek w górach, koniecznie pomyśl o regionalnych akcentach. Tutaj drewniane meble w naturalnym kolorze nadadzą wnętrzu wspaniały klimat. Spory drewniany stół i drewniane krzesła z dekorowanym oparciem, prosta ława i łóżko w stylu góralskim na pewno będą robić świetne wrażeni na gościach. Drewniane meble w naturalnych kolorach znakomicie wyglądają także w domkach letniskowych położonych na wsi. Interesującym dodatkiem w takich miejscach będą wiklinowe kosze. Stawiając na drewno w naturalnym kolorze, trzeba unikać eksponowania zbyt wielu mebli lub drewnianych powierzchni – lepiej nie wywoływać wrażenia przytłoczenia.
Malowanie ścian
Zastanawiasz się, jak urządzić domek letniskowy? Koniecznie pomyśl o tym, jak będą wyglądały ściany. Sporo od nich zależy. Aby domek wyglądał schludnie, jego urządzanie najlepiej zacząć od malowania ścian. Malowanie ścian w małym domku na ogół nie zajmuje sporo czasu, jednak trzeba pamiętać o tym, że jeśli farba się łuszczy, przed położeniem świeżej warstwy, trzeba koniecznie ją zeszlifować, a nieestetyczne ubytki należy wypełnić szpachlą.
A jakie kolory ścian najlepiej sprawdzą się w domku letniskowym? Lepiej zrezygnować z ciemnych kolorów. Zamiast nich, zdecyduj się na pastele, które dodadzą wnętrzom świeżości. Ecru, błękit, jasna zieleń i róż na pewno świetnie się sprawdzą. Dzięki takim barwom w domku zapanuje wesoła atmosfera. Warto postawić na farby dobrej jakości, by nie trzeba było często powtarzać malowania. Czasem można w ogóle zrezygnować z malowania ścian – w drewnianych domkach pojawia się taką możliwość.
Tkaniny i dekoracje
Urządzając swój domek letniskowy, nie można przesadzać z ilością mebli, sprzętów i ozdób. Jednak to właśnie różne detale mogą zadecydować o tym, jakie ogólne wrażenie będzie sprawiać to miejsce. W domku nawiązującym do stylu góralskiego można urozmaicić wystrój na przykład małym dywanikiem z imitacji owczej skóry. Dobrze będą w nim wyglądać także drewniane misy oraz chusty ozdobione kwiatowymi deseniami. Jeśli masz domek nad morzem, to pomyśl o leżaku z motywem marynistycznym i drewnianych latarenkach. Dywanik lub płócienne zasłony w granatowe pasy to także dobry pomysł. Trudno przecenić rolę ozdobnych poduszek w małych pomieszczeniach – dzięki nim całe wnętrze może wyglądać dużo ciekawiej. Koniecznie zadbaj też o atrakcyjnie prezentującą się pościel. Każdy lubi poleniuchować w letnie poranki, a w ładnej pościel jest po prostu przyjemniej.
Jak wykorzystać mały metraż?
Czasami zdarza się, że w domku letniskowym trzeba jednak trochę popracować przy komputerze. Nie ma sensu jeszcze bardziej ograniczać przestrzeń, wstawiając do salonu biurko. Stół może być wykorzystywany zarówno do tego, by spożywać przy nim posiłki, jak i do pracy. Jeśli taki stół stoi w kuchni, może też pełnić funkcję przedłużenia blatu. Również kanapa, która znajduje się w salonie małego domku na ogół pełni podwójną funkcję. W nocy zastępuje ona sypialniane łóżko. Aby nie ograniczać niewielkiej przestrzeni, można posłużyć się kilkoma trickami. Pozostawienie wszędzie jednorodnej podłogi to zdecydowanie dobry pomysł, podobnie jak takie same kafelki w łazience i kuchni.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Lato ma wiele uroków, ale latające i gryzące owady oraz pająki na pewno do nich nie należą. Aby nie narażać się na przykre przygody z tymi stworzeniami, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w moskitiery i założyć je we wszystkich oknach. Poza tym, mimo że w okresie letnim nie narzekamy zazwyczaj na brak światła, to jednak w letnim domku musi znaleźć się odpowiednie oświetlenie. Oświetlenie ogólne jest niezbędne, ale przyda się też oświetlenie zadaniowe – choćby w kuchni. Ważna jest też strefa, w której zdejmuje się buty. Doświetlenie tego miejsca jest szczególnie ważne, jeśli domek znajduje się na terenie leśnym lub blisko plaży.
Urządzając mały domek letniskowy, można pozwolić sobie na sporo luzu, z drugiej strony, jeśli zamierza się w nim spędzać czas z rodziną, to trzeba jednak przygotować przemyślany plan zagospodarowania tego miejsca. Przede wszystkim należy zrezygnować z mało funkcjonalnych mebli, które nie przydadzą się już w całorocznym mieszkaniu, a żal ich wyrzucać. Nikt nie chce przecież wypoczywać w miejscu, w którym nie można swobodnie się poruszać!
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.