Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Straty finansowe mniejszych, średnich lub większych firm często wynikają z nieefektywnego zarządzania energią. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na optymalizację swoich systemów i uzyskanie certyfikatu ISO 50001. Proces certyfikacji wiąże się z dokładną analizą, a także z ustaleniem celów energetycznych, ich monitorowaniem oraz uświadamianiem pracowników. Jedną z organizacji, która pomaga w zastosowaniu optymalnych rozwiązaniach i w uzyskaniu certyfikacji, jest TÜV Rheinland. Warto dowiedzieć się, na czym polegają jej działania i w jaki sposób przyczyniają się do zmniejszenia kosztów energii.
Czym jest certyfikat ISO 50001?
Dokument wydawany przez niezależną organizację certyfikującą, który potwierdza, że firma spełnia określone standardy zarządzania energią, to certyfikat ISO 50001. W praktyce oznacza on, że przedsiębiorstwo stosuje zrównoważone systemy pozwalające na zwiększenie efektywności energetycznej przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów i negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego zdobycie certyfikatu przynosi firmom wiele korzyści, takich jak poprawa wizerunku czy zwiększenie konkurencyjności na rynku. Ponadto ma duży wpływ na optymalizację wydatków i pozwala w odczuwalny sposób zmniejszyć comiesięczne zużycie prądu.
Nowoczesne systemy zarządzania energią, które zmniejszają jej zużycie
Uzyskanie certyfikatu ISO 50001 wiąże się z koniecznością dostosowania przedsiębiorstwa do wymagań normy oraz z ich regularnym monitorowaniem. Dlatego zewnętrzne jednostki certyfikujące, takie jak TÜV Rheinland, wskazują przedsiębiorcom w trakcie audytu obszary do doskonalenia. Dzięki temu firmy zwiększają swą efektywność energetyczną. Oprócz tego certyfikat ISO 50001 wpływa na zmniejszenie kosztów ze względu na:
- identyfikację obszarów, które zużywają najwięcej prądu (oświetlenie, urządzenia grzewcze, wentylacja, klimatyzacja),
- ustalenie osiągalnych i mierzalnych celów energetycznych na najbliższe lata,
- monitorowanie zużycia energii i szybką reakcję na anomalie wynikające na przykład z awarii,
- szkolenia pracowników w zakresie efektywnego korzystania z zasobów,
- ocenę działań dotychczasowych dostawców,
- ciągłą optymalizację systemów zarządzania energią związaną z modernizacją sprzętów, zmianą dotychczasowych ustawień czy wykorzystaniem najnowszych technologii.
Firmy, które zastosowały rozwiązania pozwalające na uzyskanie certyfikatu ISO 50001, mają określone procedury oraz metody monitorowania efektywności energetycznej. Dzięki temu mogą lepiej zarządzać jej zużyciem i ograniczyć koszty w obszarach, które nie wymagają ciągłych dostaw prądu. Ponadto korzystanie z optymalnych systemów zarządzania energią potwierdza zaangażowanie przedsiębiorstwa w dbałość o środowisko, na co zwraca uwagę wielu świadomych klientów i partnerów biznesowych. Dlatego warto uzyskać certyfikację i zyskać większą oszczędność finansów oraz możliwość nawiązania rozwojowej współpracy.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.