Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Oświetlenie garażu to temat dość szeroki i nie taki prosty jakby się wydawało. Ogromny wybór różnorakich lamp garażowych, świetlówek, paneli, plafonów i innych źródeł światła wprowadza często w zakłopotanie. Często kłopotliwa jest modernizacja już istniejącej, ale nie w pełni satysfakcjonującej instalacji oświetleniowej. Jakie lampy do garażu wybrać, o jakiej mocy, w jakiej technologii, o jakiej barwie ? Na te i mamy nadzieje wszelakie inne pytania odpowiemy w tym artykule.
Jakie lampy do garażu
Garaż to miejsce parkowania samochodu, ale nie tylko. Znane są różnorakie inne zastosowania garaży:
- kącik majsterkowicza,
- przechowywanie jedzenia (ziemniaki, warzywa, przetwory w słoikach, cukier, mleko i inne),
- miejsce dla rowerów,
- składowisko opon i felg (zima / lato),
- inne.
Znane z przeszłości świetlówki gazowe, żarnikowe lampy garażowe i inne już nieco przestarzałe źródła światła powoli przechodzą w zapomnienie. Dlaczego ? Pulsujące światło, duże utraty energii elektrycznej zamienianej w ciepło, często palące się żarniki i inne problemy wymuszają na użytkownikach garaży zmiany i modernizacje całościowe, lub choćby częściowe oświetlenia garażowego. Tu z pomocą bardzo często przychodzą garażowe lampy LED. Bez większego problemu kupisz je w praktycznie każdym sklepie z oświetleniem LED. To właśnie na tej technologii skupimy się najbardziej. Dlaczego ? Poniżej zalety oświetlenia LED, które staje się powoli standardem i naturalnym wyborem nie tylko do garażu, ale do magazynu, warsztatu, hali produkcyjnej do zastosowań domowych.
Zalety garażowych lamp LED
- Cena – lampy LED przestały być już bardzo drogie, są na tyle atrakcyjne cenowo, że ich zakup jest z reguły naprawdę dobrą i przemyślaną inwestycją.
- Niski pobór energii elektrycznej – światło LED emituje o wiele mniej ciepła, niż inne źródła światła. Jeśli porównalibyście tradycyjną żarówkę o mocy 40W (nie da się jej dotknąć gołymi dłońmi podczas pracy) do żarówki LED o mocy 3-4W (emitującej podobną ilość światła, ale nie ciepła), to od razu odpowiedź jest jednoznaczna. Warto inwestować w oświetlenie LED !
- Odporność na uszkodzenia mechaniczne oświetlenia LED. Czy zdarzyło się Wam puknąć, stuknąć w przeszłości tradycyjną żarówkę ? Najczęściej kończyło się to uszkodzeniem żarnika. W przypadku lamp i żarówek LED nie ma tego problemu.
- Możliwość wyboru barwy światła – choć w garażu najlepiej sprawdza się barwa neutralna, bądź zimna, to do wyboru jest jeszcze ciepła (częściej stosowana w salonie, czy sypialni).
Ile mocy oświetlenia do garażu
To pytanie często nurtuje osoby, które stoją przed problemem wyboru garażowych lamp. O ile w przypadku łazienki, czy pokoju problemy z oszacowaniem niezbędnej mocy są niższe, o tyle w przypadku garażu, który jest na ogół sporo większy pytań pojawia się więcej. Rekomendujemy orientacyjne moce światła LED w przeliczeniu na 10 metrów kwadratowych powierzchni:
- 10-20 W – gdy garaż służy jako parking, a światło ma nam wyłącznie ułatwić wjazd i wyjazd,
- 20-25 W – przypadku, gdy oprócz funkcji parkingowej, wykonujemy w garażu dodatkowe czynności (ładowanie akumulatora, zmiana koła, układanie na półkach narzędzi warsztatowych, przygotowania do sezonu letniego kosiarki itp.)
- 25-40 W – jeśli garaż służy nam jako przydomowy kącik majsterkowicza czy warsztat, szczególną wagę do mocy oświetlenia należy przyłożyć punktowo w miejscach pracy.
Należy pamiętać, iż oświetlenie LED do garażu może zostać zakupione w różnych wersjach barwy. Zimna jest z najmocniejsza i wydobędziemy z niej więcej Lumenów, niż z tej samej mocy światła o barwie neutralnej czy ciepłej.
Jak zaplanować oświetlenie do garażu
Tak naprawdę schemat elektrycznej instalacji oświetleniowej najczęściej jest już zawarty w kompleksowym projekcie budynku. Jeśli chcemy uniknąć późniejszych korekt, czyli bruzdowania tynku i dorzucania kolejnych przewodów pod lampy garażowe, zastanówmy się już na etapie wykańczania (przed tynkami) w których miejscach będziemy ewentualnie potrzebować dodatkowych źródeł światła. dodatkowo podział garażowego systemu oświetleniowego na 2-3 strefy umożliwi dozowanie mocy światła w zależności od potrzeb, co wpłynie na korzyść w postaci niższego zużycia energii elektrycznej i większej trwałości źródeł światła.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.