Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Styropian jest chętnie używany podczas docieplania budynków oraz wykonywania kasetonów czy rozet. Przy klejeniu płyt izolacyjnych oraz elementów dekoracji zrobionych ze styropianu należy wykazać się niezwykłą starannością i precyzją, aby odpowiednio zadbać o wytrzymałość i trwałość termoizolacji oraz styropianowych ozdób. Wspomniane prace znacznie ułatwi klej do styropianu – niezastąpiony produkt podczas remontów i renowacji, który zapewnia prawidłowo wykonany montaż. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego produktu.
Jaki klej do styropianu wybrać?
Wybierając klej do styropianu trzeba określić, w jakich warunkach będziemy go używać. Mrozoodporność i paraprzepuszczalność to najważniejsze cechy klejów przystosowanych do użytku zewnętrznego. Zadaniem tych produktów jest m.in. zadbanie o dobry stan techniczny elewacji domu, a także zabezpieczenie styropianu przed niekorzystnym wpływem ujemnych temperatur. Istotne są również właściwości tj. przepuszczalność i wytrzymałość mechaniczna. Ich wysokie wartości zapewniają powstanie trwałego połączenia pomiędzy ścianą a styropianem.
Natomiast przy wyborze kleju, który będzie używany wewnątrz pomieszczeń, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na skład produktu. Nie mogą znajdować się w nim żadne rozpuszczalniki ani niebezpieczne substancje, które mogłyby szkodzić zdrowiu mieszkańców. W tym przypadku warto również przyjrzeć się paraprzepuszczalości, która zapewnia prawidłowe oddychanie ścian i ogranicza powstawanie pleśni na powierzchniach.
Klej do styropianu w postaci żelu
Najczęściej w asortymencie producentów chemii budowlanej znajdziemy tradycyjne zaprawy klejowe w postaci suchej. Ciekawą i wygodniejszą alternatywą jest jednak zastosowanie kleju w postaci żelu, który można znaleźć m.in. w ofercie marki JURGA. Preparat występuje w kolorze białym i jest stworzony na bazie dyspersji akrylowej. Świetnie sprawdza się przy klejeniu elementów dekoracyjnych tj. kasetony czy rozety, a także płyt izolacyjnych ze styropianu do chłonnych podłoży budowlanych wewnątrz domu czy mieszkania. Można go bezpiecznie używać, ponieważ nie zawiera rozpuszczalników. Co więcej, środek charakteryzuje się wysoką siłą klejenia, a po związaniu jego powierzchnię można malować.
Przygotowanie podłoża przed aplikacją kleju
Zanim przystąpimy do klejenia, musimy odpowiednio przygotować powierzchnię. Należy zadbać, aby była sucha, czysta, odpylona, wyrównana, stabilna, a także nośnia i odtłuszczona. Koniecznie trzeba usunąć również wszystkie niezwiązane i niestabilne powłoki oraz resztki starej farby. W przypadku słabych i mocno chłonnych podłoży trzeba dodatkowo zagruntować je odpowiednim preparatem.
Aplikacja kleju do styropianu
Klej dostępny w formie żelu należy najpierw dokładnie wymieszać w wiaderku. Produkt nanosi się na podłoże punktowo lub pasami, jednocześnie dociskając nierównomierne elementy do powierzchni. Trzeba przesuwać je tak, aby klej objął całą powierzchnię danego elementu. Zaraz po zakończeniu prac myjemy wszystkie narzędzia wodą, a zabrudzone miejsca wycieramy gąbką lub mokrą szmatką. Po utwardzeniu klej będzie można usunąć jedynie mechanicznie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.