Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Kotły kondensacyjne mają za zadanie dostarczyć ciepłą wodę do centralnego ogrzewania w budynku. W zależności od wariantu są jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Wpływa to na ich sposób działania oraz przestrzeń, jaka jest potrzebna do ich zainstalowania.
Kotły kondensacyjne jednofunkcyjne
Wykorzystanie tego rozwiązania sprawdzi się w przypadku, gdy posiadaczowi takiego kotła zależy na tym, by podgrzana woda była wykorzystana jedynie do systemu centralnego ogrzewania. Podgrzewana woda dzięki temu, trafiać będzie do grzejników, które zapewnią ciepło w pomieszczeniach. Ważne by parametry jakie posiada kocioł, zaspokajały faktyczne zapotrzebowanie. Wybierając konkretne urządzenie, np. kocioł gazowy kondensacyjny Buderus lub innego producenta, można zapoznać się ze specyfikacją urządzenia, odwiedzając chociażby stronę sklepu internetowego zajmującego się handlem kotłami.
Możliwe jest jednak rozbudowanie funkcjonalności kotła kondensacyjnego jednofunkcyjnego. Można np. taki kocioł gazowy kondensacyjny Buderus połączyć z podgrzewaczem pojemnościowym ciepłej wody użytkowej. Podgrzewacze pojemnościowe C.W.U., w zależności od swojej pojemności, można umieścić bezpośrednio pod kotłem lub obok niego. W ten sposób zwiększa się możliwości wykorzystania tego urządzenia. Stosując to rozwiązanie, użytkownicy budynku mogą cieszyć się jednocześnie ciepłą wodą w kranie i grzejniku.
Kotły kondensacyjne dwufunkcyjne
Wspomniany kocioł gazowy kondensacyjny Buderus występuje również w odmianie dwufunkcyjnej. To rozwiązanie umożliwia jednoczesne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, jak również tej do centralnego ogrzewania. Do istotnych kwestii należy zaliczyć, że kotły dwufunkcyjne podgrzewają tyle wody, na ile w danym momencie jest zapotrzebowanie.
Duża zaletą jest fakt, że ten typ kotła zajmuje mniej miejsca niż zestaw kotła jednofunkcyjnego w połączeniu z podgrzewaczem pojemnościowym C.W.U.
Jaki kocioł wybrać?
Niezależnie od tego, czy będzie kocioł gazowy kondensacyjny Buderus, czy innego producenta, jedno- czy dwufunkcyjny, musi on zostać dopasowany to tego, ile wody faktycznie będzie musiał podgrzewać.
Równie ważnym aspektem jest wielkość budynku. Jeden kocioł z określonymi parametrami, może świetnie sprawdzać się w niedużym domku jednorodzinnym, ale niekoniecznie w większym budynku.
W przypadku braku wiedzy na ten temat, warto poradzić się specjalisty lub obsługi klienta w danym sklepie. Ważne, by kocioł gazowy kondensacyjny został odpowiednio dobrany do potrzeb, które po zakupie ma spełnić.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.