Opłacalność kredytu hipotecznego zależy od wielu czynników, a wśród nich najważniejszym czynnikiem są zarobki przyszłego kredytobiorcy. Wiele zależy też od celu zakupu nieruchomości na kredyt, jeśli kupujemy ją z celem najmu, wówczas należy traktować to jako bardzo opłacalną inwestycję w celach zarobkowych. Pozytywna decyzja banku zależy w dużej mierze od wysokości twoich zarobków w skali roku. To właśnie ta kwestia jest najistotniejsza dla analityków bankowych, ponieważ stanowi wyznacznik twojej przewidywalnej wypłacalności. To ważna wiadomość dla banku, na ile kredytowanie twojej nieruchomości jest dla niego bezpieczne i opłacalne.
Kredyt na nieruchomość – wyobrażenie a rzeczywistość
Udając się do banku z zamiarem zaciągnięcia kredytu, w głowie wertujesz głównie projekt nieruchomości, którą chcesz kupić w kredycie. Oczywiście, zakup taki można pokryć z własnych środków, ale ze względu na wysokość wymaganej kwoty, mało kto dysponuje taką gotówką. Wystąpienie o przyznanie kredytu hipotecznego rozpoczyna długą drogę załatwiania wszelkich formalności, wielu wizyt w banku i oczekiwanie na decyzję kredytową, która nie zawsze jest pozytywna. Zderzenie z rzeczywistością może zaboleć, ale jeśli odpowiednio się przygotujesz do tej drogi, możesz zrealizować swoje marzenia.
Formalności w banku wymagają poświęcenia dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości. Bank sprawdza przede wszystkim, czy jesteśmy dla niego wiarygodnym klientem, czy dysponujemy wymaganą płynnością finansową i odpowiednio wysokimi zarobkami. Takie informacje są dla banku kluczowe i pozwalają ustalić, czy kredytobiorca będzie terminowo spłacać raty zaciągniętego zobowiązania. Osobę, która ubiega się o kredyt hipoteczny, czeka mozolny proces weryfikacyjny, podczas którego sprawdza się jego zdolność kredytową.
Najem mieszkania z kredytem hipotecznym – czy to się opłaca?
Zakup mieszkania kredytowanego przez bank oznacza, że stajesz się jego formalnym właścicielem. Musisz pamiętać jednak o zobowiązaniu wobec banku i ciążącej z tego powodu na danej nieruchomości hipotece, zgodnie z którą bank jest również jej właścicielem. Oczywiście, nie oznacza to że podejmuje wszelkie decyzje dotyczące jej przyszłości, ale jeśli zaniechasz spłacanie rat, to bank może faktycznie przejąć nieruchomość.
Jako właściciel nieruchomości nie masz obowiązku informowania banku o zamiarze wynajmowania jej, a bank nie ma prawa do takiej informacji. Inaczej kwestia wygląda ze sprzedażą. Zakupioną nieruchomość możesz zatem wynająć bez konieczności powiadamiania o tym banku, musisz tylko pamiętać o odprowadzaniu okresowo podatku od najmu do właściwego Urzędu Skarbowego. Pamiętaj też, że zamieszkanie najemców w tej nieruchomości nie zwalnia ciebie jako jej właściciela i kredytobiorcy z obowiązku spłaty rat kredytowych i nie przerzuca tej odpowiedzialności na nich.
Kredyt hipoteczny – zachowaj czujność!
Oczywiście, zakup nieruchomości za gotówkę to całkowity brak ryzyka. Wszelkie zobowiązania wobec instytucji bankowych są z zasady ryzykiem obarczone, dlatego zachowaj czujność ubiegając się o nie. Pokrywanie rat kredytowych ze środków pochodzących z najmu kredytowanej nieruchomości to niewątpliwie układ doskonały i świetna inwestycja. Czynsz wnoszony przez najemców z tytułu najmu, po odliczeniu podatku za najem, staje się zarobkiem kredytobiorcy i może zostać przeznaczony na spłacanie zadłużenia wobec banku. Kredyt hipoteczne daje duże możliwości inwestycji, możemy dzięki niemu zwiększyć zyski kupując większą nieruchomość z przeznaczeniem pod najem.
Starając się o kredyt hipoteczny, pamiętaj, aby bank przyznał go na możliwie najlepszych warunkach – im rata kredytu będzie niższa, tym bardziej opłacalna będzie inwestycja. Obecnie, banki udzielają w zdecydowanej większości kredyty złotówkowe. Jeśli zależy nam na kredycie walutowym, musimy spełniać jeden podstawowy warunek – wpływy na nasze konto powinny być w danej walucie. Jest to zabezpieczenie dla banków, ale również w troską o ich klientów, przed kredytami denominowanymi, które padły cieniem na kredyty we franku szwajcarskim.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.