Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na zakup własnego mieszkania zamiast wynajmu. Własne lokum daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, a także możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza. Coraz częściej także zamiast zakupów na własną rękę, zainteresowani szukają pomocy u dewelopera. Jak wygląda proces zakupu własnego mieszkania od dewelopera?
Na co zwrócić uwagę wybierając mieszkanie?
Przed rozpoczęciem poszukiwań własnego mieszkania trzeba określić, jaką kwotę można na jego zakup poświęcić. Po ustaleniu tego kryterium, można przejść do szukania właściwego lokum. Podstawowe kryteria wyboru to zazwyczaj powierzchnia i lokalizacja. Równie ważne jest także otoczenie budynku. Czasem trudno znaleźć mieszkanie w dobrej lokalizacji na rynku pierwotnym, dlatego warto szukać mieszkań od dewelopera. Dobrym przykładem miejsca znajdującego się w dobrym otoczeniu są mieszkania central-house.pl w centrum Warszawy.
Z tych apartamentów zapewniony jest komfortowy i krótki dojazd do najważniejszych miejsc w mieście o dowolnej porze dnia, co jest najważniejsze dla klientów poszukujących mieszkania. Istotna jest także infrastruktura, czyli drogi dojazdowe, sklepy i usługi oferowane w okolicy, które w centrum Warszawy są bardzo różnorodne i odpowiednie dla każdego. Kolejnym kryterium, na które często zwracają uwagę kupujący, jest również opinia wcześniejszych mieszkańców lub właścicieli sąsiednich mieszkań, a wyżej wymienione mieszkania mają bardzo wysokie referencje.
Co warto sprawdzić przed zakupem nieruchomości?
Po wykonaniu researchu i odrzuceniu większości ofert trzeba zdecydować się na jedną z pozostałych propozycji. Po tym można przejść do dokładnego sprawdzenia inwestycji i dewelopera. W tym celu warto udać się do biura sprzedaży i dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy, które proponuje sprzedawca. Każdy kupujący ma bowiem prawo, aby zażądać od dewelopera prospektu informacyjnego dotyczącego nieruchomości. Z tego dokumentu można dowiedzieć się między innymi o doświadczeniu i wiarygodności sprzedawcy oraz o tym, czy inwestycja posiada wszelkie niezbędne dokumenty. Deweloper powinien także udostępnić pozwolenie na budowę, projekt i księgi wieczyste nieruchomości. Na podstawie tych informacji można zweryfikować wiarygodność i wartość inwestycji.
Jaki standard wykończenia wybrać?
Własne lokum można kupić w stanie surowym, deweloperskim lub w tzw. standardzie ,,pod klucz”. Najczęściej na rynku sprzedaje się mieszkania w stanie deweloperskim, który nie ma dokładnej definicji. Można się jednak spodziewać, że będzie ono na tyle przygotowane, żeby móc od razu przystąpić do prac wykończeniowych, czyli ocieplone i z przyłączem elektrycznym, grzewczym, wodno – kanalizacyjnym i komunikacyjnym oraz ze ścianami pokrytymi tynkiem i wylewką na podłodze. Stan deweloperski oznacza zazwyczaj również, że wewnątrz mieszkania wstawione są wszystkie drzwi oraz okna z parapetami. Tego typu lokum przyciąga najczęściej klientów, którym zależy na niskiej cenie.
Stan surowy natomiast gwarantuje postawione ściany nośne i pokrycie dachowe oraz, zależnie od rodzaju standardu, zamontowane ściany działowe, okna i drzwi zewnętrzne lub ich brak. Tego typu mieszkania wymagają, więc przeprowadzenia wielu prac remontowych i wykończeniowych. Można mieć jednak wpływ na dobór materiałów budowlanych. Standard wykończenia ,,pod klucz” daje z kolei możliwość zamieszkania w mieszkaniu zaraz po odebraniu kluczy – jest to jednak najdroższa opcja.
Czy cenę mieszkania można negocjować?
Najważniejsze przy zakupie mieszkania jest ustalenie ostatecznej ceny, możliwie jak najkorzystniejszej dla dewelopera i klienta. Wartość kwoty sprzedaży musi być umieszczona w umowie i jest wiążąca dla obu stron do momentu zakończenia transakcji. Nawet jeśli cena została już ustalona, klient może negocjować, aby ją obniżyć i dopasować do własnych możliwości. W przypadku, gdy nie uda się zmniejszyć kosztów mieszkania, można próbować wynegocjować dodatkowe korzyści w ramach podanej kwoty.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.