Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Leasing jest obecnie bardzo popularną formą finansowania wśród przedsiębiorców. Co prawda, najczęściej kojarzy się on z użytkowaniem pojazdu samochodowego, niemniej coraz większym zainteresowaniem cieszy się także leasing na maszyny budowlane. Comiesięczne uiszczanie rat jest bowiem znacznie łatwiejsze, niż poniesienie danego kosztu jednorazowo, zwłaszcza w przypadku nowych firm. Jeżeli zatem w swojej działalności wykorzystujesz lub chcesz wykorzystywać maszyny budowlane, poniżej dowiesz się, na czym polega ten sposób finansowania i na co warto zwrócić uwagę.
Na czym polega leasing maszyn budowlanych?
Leasing jest sposobem finansowania działalności. Polega on na tym, że finansujący (leasingodawca) oddaje przedmiot do użytkowania korzystającemu (leasingobiorcy), który w zamian za tę możliwość zobowiązuje się do spłacania comiesięcznych rat. Ich wysokość ustala się w umowie leasingu. Ponadto po zakończeniu umowy leasingobiorca ma możliwość wykupu użytkowanego przedmiotu lub też zawarcia nowej umowy, a tym samym – otrzymania nowego sprzętu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że część umów leasingu może przewidywać obowiązek wykupu, w związku z czym przed zaciągnięciem zobowiązania należy dokładnie zapoznać się z warunkami kontraktu.
Cechą charakterystyczną leasingu jest to, że przez cały okres trwania umowy właścicielem użytkowanego przedmiotu pozostaje leasingodawca, niemniej obowiązek ponoszenia kosztów związanych z jego bieżącym utrzymaniem (np. zawarcia umowy OC czy wykonania przeglądu) spoczywa na leasingobiorcy. Co ważne, aktualnie leasing może dotyczyć nie tylko nowych urządzeń, ale także używanych – wówczas jego koszty będą z całą pewnością znacznie niższe. Najczęściej leasingowane są urządzenia takie jak koparki, koparko-ładowarki, walce, frezarki do asfaltu, narzędzia, rozściełacze asfaltu i betonu czy wytwórnie mas bitumicznych.
Czy warto wziąć leasing na maszyny budowlane?
Nie budzi wątpliwości, że zakup maszyny budowlanej to duży wydatek. Może on być dotkliwy zwłaszcza w sytuacji, kiedy obecnie wykorzystywana maszyna uległa zepsuciu, a jest niezbędna do wykonywania bieżących zleceń. Ponadto jeżeli dopiero rozpoczyna się prowadzenie działalności gospodarczych, to nie zawsze dysponuje się tak znacznymi kwotami, a ich jednorazowe wydanie mogłoby stanowić zagrożenie dla płynności finansowej.
W związku z powyższym leasing jest świetną alternatywą, bowiem nie trzeba ponosić całości kosztów maszyny jednorazowo. Decydując się np. na leasing koparki, należy z reguły uiścić opłatę wstępną o wysokości 1-10% wartości maszyny. Pozostała część ceny uiszczana jest w miesięcznych ratach. Cała procedura uzyskania leasingu jest dość prosta i nie wymaga przedkładania wielu dokumentów. Co ważne, w przypadku takiego sposobu finansowania uzyskuje się także korzyści podatkowe, bowiem kwotę uiszczaną tytułem rat można ująć w kosztach uzyskania przychodów. Ponadto leasing nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową, a fakt zawarcia umowy nie jest zgłaszany do BIK ani KRD. Dowiedz się więcej tutaj.
Leasing używanych maszyn budowlanych
Nie wszyscy wiedzą, że leasing może dotyczyć również używanych przedmiotów. Jeżeli chodzi o maszyny budowlane, to najczęściej dotyczy on sprzętów nie starszych niż 5 lat (choć zdarzają się finansujący, którzy dopuszczają także leasing maszyn 10-letnich czy 15-letnich). W takim przypadku procedura uzyskania finansowania wygląda podobnie, przy czym opłata wstępna jest wyższa – wynosi co najmniej 10% wartości sprzętu. Oprócz wieku maszyny, firma leasingowa bierze pod uwagę także źródło jej pochodzenia. Co więcej, często sprzęt używany jest poddawany ocenie rzeczoznawcy, którego zadaniem jest sprawdzić stan techniczny urządzenia, a także wycenić jego wartość.
Jak znaleźć leasing na maszyny budowlane?
Jeżeli jesteś zainteresowany leasingiem maszyn budowlanych, to warto skorzystać z usług pośrednika, np. oferowanych przez naszą firmę. Co prawda nie udzielamy bezpośrednio leasingu, ale współpracujemy z 40 firmami leasingowymi. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdego klienta. Możemy dostosować zatem czas trwania leasingu czy rodzaj rat (równe, sezonowe lub degresywne). Posiadamy oferty także dla firm nowych, działających na rynku krócej niż 12 miesięcy. Procedury dotyczące oceny zdolności leasingowej są elastyczne, co pozwala uzyskać finansowanie szerszej grupie podmiotów.
W związku z powyższym, jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat leasingu maszyn budowlanych, to serdecznie zapraszamy do kontaktu z ClickLease. Udzielimy odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, a także zapewnimy niezbędne wsparcie.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.