Nadal spory odsetek gospodarstw domowych czy też rolniczych, użytkuje płyty azbestowe. Najczęściej służą one jako pokrycie dachowe, ale niekiedy również jako inne zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi. Niestety często żyjemy w nieświadomości zagrożenia, jakie niesie za sobą ten rodzaj materiału budowlanego. Dlaczego tak głośno mówi się o utylizacji płyt azbestowych? Sprawa jest poważniejsza, niż się wydaje!
Płyty eternitowe to cichy zabójca
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pokrycia dachowe wykonane z płyt azbestowych, uznawane były za zupełnie normalnie. Poza szpetnym wyglądem miały praktycznie szereg zalet: niewielka masa, korzystna cena, szybki montaż. Niestety po ostatnich badaniach wszystkie te korzyści przyćmiło widmo poważnych chorób, które wywołuje pył azbestowy. Jak się bowiem okazuje, mikroskopijne włókna pochodzące z płyt azbestowych, które trafiają do naszych płuc, sieją tam niesamowite spustoszenie.
Dlaczego nikt do tej pory nie reagował? Włókna azbestowe to cichy zabójca i może pozostawać uśpiony nawet przez dziesiątki lat. Właśnie po takim okresie mogą zacząć się poważne problemy ze zdrowiem – w tym skomplikowane choroby płuc oraz zmiany nowotworowe.
Kiedy azbest jest szkodliwy?
Azbest ma w dodatku jedną, charakterystyczną cechę. Pozostaje bezpieczny, dopóki go nie ruszamy. Niebezpieczna włókna odrywają się na skutek wszelkiej obróbki płyt azbestowych, np. podczas ich łamania, wiercenia, odrywania czy przenoszenia. Z tego też powodu utylizacja płyt eternitowych powinna przebiegać z zachowaniem wszelkich aspektów bezpieczeństwa.
Tu jednak jest jeden haczyk! Nie możemy tego wykonać samemu, a demontaż dachu wykonanego z eternitu należy zlecić wyspecjalizowanej firmie. W przeciwnym wypadku czeka nas kara za eternit, która ostrzegamy – nie jest mała!
Jak przygotować się do zdjęcia eternitu?
Skoro już zdecydowaliśmy się na ściągnięcie zadaszenia wykonanego z płyt azbestowych, to od czego należy się zabrać? Pierwszym krokiem będzie powiadomienie o pracach demontażowych z 7-dniowym wyprzedzeniem takich jednostek jak nadzór budowlany, inspektorat pracy oraz inspektor sanitarny.
Naturalnie wcześniej należy mieć umówiony termin prac rozbiórkowych z wyznaczoną do tego zadania firmą. Co do kosztów demontażu płyt azbestowych to wynosi on ok. 300-400 zł za tonę tego szkodliwego materiału, wlicza się w to demontaż, transport oraz utylizację.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany