Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Analizując te materiały wykończeniowe, które obecnie cieszą się w meblarstwie największą popularnością, coraz częściej zwraca się uwagę na laminaty. Najczęściej mamy z nimi do czynienia w korpusach mebli, nie powinno być jednak dla nas zaskoczeniem to, że wykonuje się z nich także fronty. Laminaty coraz częściej pojawiają się również na drzwiach, parapetach, a nawet na blatach. Meble z płyty laminowanej są reklamowe jako odporne nie tylko na zabrudzenia, ale również na zarysowania. Często powtarza się zresztą, że lista ich zalet jest znacznie dłuższa.
Przykłady mebli z płyty laminowanej
Gdybyśmy chcieli wskazać te meble, które cieszą się największą popularnością, a są wykonane z płyty laminowanej, z pewnością zwrócilibyśmy uwagę przede wszystkim na stoły. Z laminatu są wykonane zarówno stoły jadalniane, jak i stoliki kawowe. Tak jedne, jak i drugie świetnie sprawdzają się przy tym zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i w tych, które są utrzymane w stylu skandynawskim. Imitują drewno i trudno nie zgodzić się z tym, że radzą sobie z tym zadaniem wyjątkowo skutecznie.
Płyta laminowana jest wykorzystywana także do produkcji biurek, komód i regałów. Jest jednym z materiałów, z którymi mamy do czynienia w przypadku mebli gabinetowych. Może być jednak wykorzystywana także do produkcji mebli salonowych. Co przy tym szczególnie ciekawe – meble z płyty laminowanej nie czekają na nas jedynie w salonach meblowych i sklepach internetowych. Nic nie stoi na przeszkodzie również temu, aby wykonać je na indywidualne zamówienie. Taką możliwość mamy tutaj na https://meble-bik.pl/pol_m_meble-w-10-dni-1037.html.
Przegląd zalet mebli z płyty laminowanej
Jak już wspomniano, płyta laminowana zwraca na siebie uwagę ze względu na charakterystyczną dla niej odporność na zarysowania. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie jest to jej jedyna zaleta. Plusem mebli wykonanych z niej jest także to, że jest ona uderzająco podobna do drewna. Jeśli mamy do czynienia z płytami naprawdę wysokiej jakości z pewnością dostrzeżemy wyczuwalną strukturę. Niewprawne oko z pewnością nie wychwyci więc różnicy.
O ile jednak trudno zauważyć różnicę gołym okiem, stanie się ona widoczna w tym samym momencie, w którym zainteresuje nas to, jak dbać o meble laminowane. W przeciwieństwie do drewna w klasycznym wydaniu nie wymagają one żadnych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, jeśli są czyszczone regularnie nie ma konieczności stosowania dedykowanych im detergentów. Wystarczy sięgnąć po szmatkę i ciepłą wodę i bez trudu można uporać się z kurzem i innymi zabrudzeniami.
Czy meble z płyty laminowanej mają wady?
Trudno mówić o rozwiązaniach całkowicie wolnych od wad. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni, że meble z płyty laminowanej również mają niedociągnięcia. Co jednak warte podkreślenia, należy uważać na pewne uogólnienia. Nie ma mowy o wadach, o których można byłoby mówić w kontekście każdego reprezentanta tej grupy mebli. Faktem jest jednak to, że osoby, które sięgają po nie muszą upewnić się, że płyta laminowana jest rozwiązaniem wysokiej jakości. W innym wypadku należy liczyć się z tym, że zacznie się ona szybko odklejać i ulegać uszkodzeniom, zwłaszcza na jej krawędziach. Stawiając na meble niskiej jakości trudno też spodziewać się, że ktokolwiek pomyli je z meblami drewnianymi.
Meble z płyty laminowanej – na co uważać?
Już po zakupie mebli warto pamiętać o tym, że o ile płyta laminowana dobrze radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi, nie można tego powiedzieć o bardzo wysokich temperaturach. Nie należy więc kłaść na niej rozgrzanych przedmiotów. Dotyczy to nie tylko garnków i żelazek, ale również kubków z kawą. Zawsze należy pamiętać o podstawce, aby nie doprowadzić do odkształcenia lub odbarwienia płyty laminowanej. Nie można też zapominać o tym, że blat z płyty laminowanej nie nadaje się do krojenia bezpośrednio na nim. Jeśli więc decydujemy się na wprowadzenie go do kuchni, z pewnością będziemy musieli rozważyć również zakup deski do krojenia. Pamiętajmy też o tym, aby regularnie czyścić fronty i blaty wykonane z laminatu. Nie muszą być to zbyt intensywne porządki, nie zaszkodzi jednak, jeśli będziemy się na nie decydować przynajmniej raz w tygodniu.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.