Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
W niektórych branżach, takich jak mechanika samochodowa czy stolarstwo, dokładność wykonywanych pomiarów jest najważniejszą kwestią. Ma ona bowiem wpływ na efekt wykonywanej pracy. Aby zadanie to było precyzyjnie wykonane, warto sięgnąć po urządzenie takie jak mikromierz. Do czego tak właściwie służy ten sprzęt? Do mierzenia jakich przedmiotów może być przydatny? Odpowiedzi znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule!
Mikromierz – co to takiego?
Mikromierz, zwany także mikrometrem oraz śrubą mikrometryczną, jest urządzeniem służącym do wykonywania bardzo dokładnego pomiaru różnych elementów, nawet tych o naprawdę niewielkich rozmiarach. Sprzęt ten nadaje się do mierzenia przedmiotów powstałych z twardego tworzywa z dokładnością bliską 0,01 mm. Niektóre mikrometry posiadają dodatkowe pokrętło lub śrubę dociskową, dzięki którym pomiar jest dokładniejszy.
W jakim celu stosuje się mikrometr?
W założeniu mikromierze są przeznaczone do mierzenia przedmiotów wykonanych ze stali. W zależności od tego, jaki rodzaj urządzenia posiadasz, może on służyć do różnych celów. Niektóre modele nadają się do wykonywania pomiarów zewnętrznych – wówczas urządzenie takie nazywane jest mikrometrem zewnętrznym. Istnieją także mikromierze wewnętrzne, a z ich pomocą dokonasz dokładnego pomiaru otworów, grubości ścianek rur, drutu czy blachy.
Sprzęt ten jest wykorzystywany także w pracy tokarza podczas obróbki elementów metalowych. Jest nieoceniony przy mierzeniu m.in. głębokości otworów. Mikromierze spotykane są także w zakładach przemysłowych, np. produkujących piły tarczowe czy części do budowy maszyn.
Jak używać mikromierza?
Abyś mógł zrobić dobry użytek z posiadanego przez Ciebie mikromierza, musisz dowiedzieć się, jak odpowiednio go używać. Dokonanie prawidłowego pomiaru rozpocznij od umieszczenia mierzonego obiektu pomiędzy szczękami urządzenia. W kolejnym kroku należy powoli i delikatnie dokręcać pokrętło, aż do uzyskania wyniku. Możesz mieć do czynienia ze sprzętem nowszego lub starszego typu. W przypadku tego pierwszego wynik pojawi się jako elektroniczny zapis na wyświetlaczu. W starszym modelu musisz odczytać go z podziałki, będącej elementem urządzenia. Pamiętaj jednak o tym, aby Twoja śruba mikrometryczna była regularnie kalibrowana – możesz mieć wówczas pewność, że uzyskane parametry będą jak najdokładniejsze.
Na co zwrócić uwagę, wybierając mikromierz?
Jeżeli chcesz dokonać zakupu mikromierza, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ustal, do jakich pomiarów będzie wykorzystywane posiadane przez Ciebie urządzenie i na tej podstawie dopasuj konstrukcję i parametry narzędzia.
Dokładność pomiarowa
Jednym z kluczowych parametrów jest dokładność pomiarowa. Większość mikromierzy umożliwia dokonanie pomiarów z dokładnością 0,01 mm. Jest to odpowiednia wartość, o ile przyrząd będzie używany do mniej zaawansowanych pomiarów inżynieryjnych i warsztatowych. Jeżeli szukasz narzędzia do profesjonalnego użytku, sięgnij po bardziej precyzyjny mikromierz.
Odczytywanie wyniku pomiarów
Kolejną ważną cechą jest sposób prezentacji pomiarów. Jak już wspominaliśmy, mikromierze mogą prezentować pomiar zarówno w sposób tradycyjny, jak i cyfrowy. Jeżeli w swojej pracy dość często wykonujesz pomiary i zależy Ci na jak najszybszym wykonaniu tego zadania – warto zainwestować w elektroniczne wersje urządzenia. Przy wszystkich innych pracach sprawdzą się tradycyjne modele. Na ich korzyść przemawia zdecydowanie niższa cena.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.